Erzincan Haber Sitesi
Hareketsiz Yaşama Dur

Erzincan Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, 3-4 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Dünya Yürüyüş Günü” etkinlikleri kapsamında, en başta kötü beslenmenin neden olduğu obezitenin önlenmesi ve fiziksel aktivitenin artırılması amacıyla “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat” yürüyüşü düzenledi.

Erzincan Belediyesi önünde başlayan ve Erzincan Saat kulesi önünde gerçekleşen yürüyüş programında, Erzincan Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından fiziksel aktivitenin arttırılması amacıyla, kura çekimi ile 5 adet bisiklet hediye edildi.

Düzenlenen programa Erzincan Vali Yardımcısı Ahmet Türköz, Erzincan Belediye Başkan Vekili Sami Mollaoğlu, Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Doç Dr. İsmayil Yılmaz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Burak Mumcu, Emniyet Müdürü Doğan İnci’nin yanı sıra çok sayıda kurum müdürleri ve kurum personelleri ve Yeni Hayat Kanserle Mücadele Derneği üyeleri katıldı.

Yürüyüş sonrasında çekilişte numaraları çıkan vatandaşlara bisikletleri teslim edildi. “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat” yürüyüşü hakkında açıklama yapan Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan; “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş günü dolayısıyla Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat” yürüyüşü programı gerçekleştirdik. Bu programımızı Erzincan Valiliğimiz ve Sağlık kurumlarımızın destekleriyle gerçekleştirdik. Bundan sonra her hafta sonu ve hafta içleri olmak üzere bu tür etkinlikler yapacağız.  Bildiğiniz gibi fiziksel hareketsizlik, dengesiz beslenme arkasında şişmanlık ve obeziteyi getiriyor. Obezite bir çok hastalığın temelinde yer alıyor. Bugün diyabet, hipertansiyon, felçler özellikle kanserli hastalıklar birçok metebolik hastalıkların nedeni şişmanlık ve obezitedir. Bunları da dengeli beslenme ve fiziksel aktivite ile yenmemiz gerekir. Bu hastalıklar hem çok sık ölümlere yol açıyor ve iş gücü kayıplarına neden oluyor. Bunları yenmemiz için bundan sonra tüm halkımızı dengeli beslenme programlarımıza “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat” programlarımıza davet ediyorum dedi.

 Son olarak bir konuşma yapan Erzincan Vali Yardımcısı Ahmet Türköz ;” Malumunuz Dünya’da ki en önemli rahatsızlıklar diyabetin ve obezitenin en büyük sebebi hareketsiz yaşam, Erzincan ili olarak bu hareketsiz yaşamın önüne geçmek insanlarımıza hareketli yaşam bilincini alıştırmak için bu tür çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Kamu kurum amirlerimizle, öğrencilerimizle, vatandaşlarımızla birlikte uzun bir mesafeyi yürüyerek kat ettik. Bunun haricinde Dünya Hareketlilik kapsamında, bisiklet programları organize ediliyor. Her hafta bir müdürlüğümüz personelleri ile birlikte Erzincan içerisinde, belli bir güzergahta bisikletleri ile birlikte spor yapma imkanı buluyorlar. Bunun için ayrıca Sağlık Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Bizlere imkanlarını eksik etmiyorlar. Erzincan ilimize 2 bin 800 adet bisiklet gönderdiler. Bu bisikletleri kamu kurumlarımıza, vatandaşlarımıza bu tür sportif faaliyetlerde kullanmaları için dağıttık. Biz vatandaşlarımızı bu tür organizasyonlara ve sağlıklı bir yaşama davet ediyorum çağımızın kanserden de önemli sıkıntıları olan obezite, diyabetin önüne bu vesile ile geçebilelim. Burada bugün bizlere katılan tüm katılımcılara, vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum dedi.

Konuşmaların sonrasında hatıra fotoğrafları çektirilirken, çekilişte bisiklet çıkan kişiler bisikletlerini teslim aldılar.

Halk Sağlığı Müdürlüğü Personelinden Örnek Davranış

Erzincan Halk Sağlığı Müdürlüğümüz personellerinden İbrahim Yorulmaz, kendisine çekilişte çıkan bisikletini Yeni Hayat Kanserle Mücadele Derneğine hediye etti. 
 |  Bu haber 3048 defa okunmuştur.


SAĞLIK  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Safra Kesesinden 450 Taş Çıktı

Safra Kesesinden 450 Taş Çıktı Safra Kesesinden 450 Taş Çıktı

Safra Kesesinden 200’e Yakın Taş Çıktı

Safra Kesesinden 200’e Yakın Taş Çıktı Safra Kesesinden 200’e Yakın Taş Çıktı

Hastalar için umut bakım ünitesi

Hastalar için umut bakım ünitesi Hastalar için umut bakım ünitesi

Erzincan Diş Sağlığında İlerliyor

Erzincan Diş Sağlığında İlerliyor Erzincan ağız ve diş sağlığında önemli bir yol kat etti.

Erzincan’da 14 Mart Tıp Günü Kutlandı

Erzincan’da 14 Mart Tıp Günü Kutlandı Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından 14 Mart Tıp Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Geleceğin Kan Bağışçıları Bilgilendirildi

Geleceğin Kan Bağışçıları Bilgilendirildi “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı” projesi kapsamında Kazım Karabekir Anadolu Lisesi’nde etkinlik düzenlendi.

Yaşama Yol Ver

Yaşama Yol Ver Erzincan’da bir alışveriş merkezinde, “Yaşama Yol Ver” projesi kapsamında 112 Acil Çağrı hattının gereksiz aranması...

Erzincan’da Şüpheli Toz Paniği

Erzincan’da Şüpheli Toz Paniği Erzincan’da önceki gün T Tipi kapalı cezaevine kargo ile gönderilmek istenen zarftan dökülen toz paniğe neden oldu.

Koah’ı Tanıyın

Koah’ı Tanıyın 18 Kasım Dünya KOAH günü etkinlikleri çerçevesinde Erzincan Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından KOAH ile ilgili çeşit...
  erzincan web tasarım