Erzincan Haber Sitesi
Atatürk Portresi, Eski Haline Dönüyor

Atatürk portresinin bakım çalışmaları, tüm hızıyla devam ediyor.

Erzincan, Işıkpınar mevkiinde bulunan ve uzaydan görülebilen tek portre olma özelliğini taşıyan Atatürk portresinin yenilemem çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

1982 yılında Ressam Mustafa Aydemir tarafından yapılan ve 35 yıl sonra silinmeye yüz tutmasından dolayı Erzincan İl Genel Meclisinde alınan karar ile Keşiş Dağı üzerindeki dev Atatürk portresini yenileme çalışmaları aralıksız sürüyor.  1982 yılında Ressam Mustafa Aydemir tarafından yapılmış olan Atatürk portresi restorasyon işinin İl Özel İdaresi tarafından 2017 mali yılı gider bütçesinden karşılanarak ek yatırım programına alınarak yapılması kararı alındı. Alınan karar sonrası Ressam Mustafa Aydemir, Erzincan’a geldi ve 35 yıl önce yaptığı Atatürk portresinin bakım ve yenileme çalışmalarında yer alacak. Yenileme çalışmalarının ise 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi bitirilmesi hedefleniyor. 
1982 yılında Erzincan’da askerlik yapan Mustafa Aydemir, tarafından yapılan 7 bin 500 metre karelik bir alanda, yaklaşık 200 ton boya, 600 ton taş ve 210 ton harç kullanılarak, para harcanmadan, 3 bin gönüllü askerle 30 günde yapılan portrenin boyunun ise 176 metre. 

Yapılan çalışmaları anlatan Ressam Mustafa Aydemir; “Bu bir haftamız çok yoğun geçti. Çokta iyi geçti. Burada yapılacak birinci aşama konturların belirlenmesi, siyah konturların belirlenmesiydi. Onu bugün ancak bitirebildik. Ve içinin beyaz boyasına geçtik. Üçüncü aşama beyazı da bittikten sonra bu konturların sabitlenmesi, çimentolama aşamasıdır. Ondan sonra 30 Ağustos Zafer Bayramına söz verdiğimiz gibi bunu yetiştireceğiz. Amacımız 30 Ağustos Zafer Bayramına yetiştirmekti. Program gayet normal seyrinde yürüyor. 30 Ağustos’da Ata’mız tekrar eski günlerde olduğu gibi ışıl ışıl bütün Erzincan’a bakacak. Bütün arkadaşlarımız gayretle çalışıyorlar. 30 Ağustos’ta göreceğiz. Yaklaşık 15 kişilik bir ekiple bu çalışmayı yürütüyoruz. Sağ olsunlar tabii ki bu çalışmayı Erzincan Valiliği, Erzincan İl Özel İdaresi başlattı. Bir hafta içerisinde çok yoğun en zor çalışmaları bir hafta içerisinde yaptık. Çünkü ziftlerle çalışmak çok zordu gerçekten. Emniyet ile çalışmak gerekiyor idi. Dağın eğimi çok yüksek. İnsanların kendileri zor iniyorlar, çıkıyorlar dağda. Hele bir de malzeme ile inmek çıkmak bir hayli zordu. Fakat onu da başardık. Bir hafta süresinde. Bugünde inşallah bugün ve yarın beyazları bitirmeyi amaçlıyoruz. Yarın beyazlar bitecek. Ondan sonra kontur çalışmaları, betonlama çalışmaları, ondan sonra son en son detaylar yapılacak. Ondan sonra da 30Ağustos’da Ata’mız yine ışıl ışıl aşağıdan ışıldayacak. Bu bir hafta on gün süresince yaptıklarımız bir makyajdır neticede. Yani Ata’mızın silinmiş yüzünü yeniden ortaya çıkartmaktır. Asıl olan önümüzdeki yıl yapılacak çalışmalardır. Çünkü buranın betonarmeye alınması gerekir. Çelik hasırlara alınması gerekir. Bunun üzerine kirişler yapılması gerekir. Drenajların ve statik hesapların tekrar elden geçirilmesi gerekir ki bin yıl boyunca Ata’mız bir daha bakım görmeden bu dağlardan aşağıya bakabilsin. Bu önümüzdeki yılın programı. Bu şuan da 35 yıllık bir ihmali biz burada gidermiş olduk. Ama önümüzdeki yıl kesinlikle 3 ay 4 ay boyunca burada büyük bir şantiye kurulmalı, büyük bir inşaat yapılmalı ve bu portre betonarmeye alınmalı” dedi.  
 |  Bu haber 3133 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kazada Hayatını Kaybeden Muhtar Toprağa Verildi

Kazada Hayatını Kaybeden Muhtar Toprağa Verildi Kazada Hayatını Kaybeden Muhtar Toprağa Verildi

Usulsüz Avcılara 3 bin 206 TL İdari Para Cezası

Usulsüz Avcılara 3 bin 206 TL İdari Para Cezası Usulsüz Avcılara 3 bin 206 TL İdari Para Cezası

Kar'da Mahsur Kalan Köylülerin İmdadına Özel İdare Ekipleri Yetişti

Kar'da Mahsur Kalan Köylülerin İmdadına Özel İdare Ekipleri Yetişti Kar'da Mahsur Kalan Köylülerin İmdadına Özel İdare Ekipleri Yetişti

Kurt ve Boz Ayı, Foto Kapanda

Kurt ve Boz Ayı, Foto Kapanda Kurt ve Boz Ayı, Foto Kapanda

Beyaz Örtü Erzincan’ı Kapladı

Beyaz Örtü Erzincan’ı Kapladı Beyaz Örtü Erzincan’ı Kapladı

Dünya da ve Türkiye’de Tek, Oda Erzincan’da

Dünya da ve Türkiye’de Tek, Oda Erzincan’da Dünya da ve Türkiye’de Tek, Oda Erzincan’da

Köylülerin İmdadına Özel İdare Ekipleri Yetişti

Köylülerin İmdadına Özel İdare Ekipleri Yetişti Köylülerin İmdadına Özel İdare Ekipleri Yetişti

Antrenmanlarını Doğada Yapıyorlar

Antrenmanlarını Doğada Yapıyorlar Antrenmanlarını Doğada Yapıyorlar

Erzincan’da 127 Bin 814 Adet Hap Ve 598 Adet Ampul Ele Geçirildi

Erzincan’da 127 Bin 814 Adet Hap Ve 598 Adet Ampul Ele Geçirildi Erzincan’da 127 Bin 814 Adet Hap Ve 598 Adet Ampul Ele Geçirildi
  erzincan web tasarım