Erzincan Haber Sitesi
Atatürk Portresi, Eski Haline Dönüyor

Atatürk portresinin bakım çalışmaları, tüm hızıyla devam ediyor.

Erzincan, Işıkpınar mevkiinde bulunan ve uzaydan görülebilen tek portre olma özelliğini taşıyan Atatürk portresinin yenilemem çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

1982 yılında Ressam Mustafa Aydemir tarafından yapılan ve 35 yıl sonra silinmeye yüz tutmasından dolayı Erzincan İl Genel Meclisinde alınan karar ile Keşiş Dağı üzerindeki dev Atatürk portresini yenileme çalışmaları aralıksız sürüyor.  1982 yılında Ressam Mustafa Aydemir tarafından yapılmış olan Atatürk portresi restorasyon işinin İl Özel İdaresi tarafından 2017 mali yılı gider bütçesinden karşılanarak ek yatırım programına alınarak yapılması kararı alındı. Alınan karar sonrası Ressam Mustafa Aydemir, Erzincan’a geldi ve 35 yıl önce yaptığı Atatürk portresinin bakım ve yenileme çalışmalarında yer alacak. Yenileme çalışmalarının ise 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi bitirilmesi hedefleniyor. 
1982 yılında Erzincan’da askerlik yapan Mustafa Aydemir, tarafından yapılan 7 bin 500 metre karelik bir alanda, yaklaşık 200 ton boya, 600 ton taş ve 210 ton harç kullanılarak, para harcanmadan, 3 bin gönüllü askerle 30 günde yapılan portrenin boyunun ise 176 metre. 

Yapılan çalışmaları anlatan Ressam Mustafa Aydemir; “Bu bir haftamız çok yoğun geçti. Çokta iyi geçti. Burada yapılacak birinci aşama konturların belirlenmesi, siyah konturların belirlenmesiydi. Onu bugün ancak bitirebildik. Ve içinin beyaz boyasına geçtik. Üçüncü aşama beyazı da bittikten sonra bu konturların sabitlenmesi, çimentolama aşamasıdır. Ondan sonra 30 Ağustos Zafer Bayramına söz verdiğimiz gibi bunu yetiştireceğiz. Amacımız 30 Ağustos Zafer Bayramına yetiştirmekti. Program gayet normal seyrinde yürüyor. 30 Ağustos’da Ata’mız tekrar eski günlerde olduğu gibi ışıl ışıl bütün Erzincan’a bakacak. Bütün arkadaşlarımız gayretle çalışıyorlar. 30 Ağustos’ta göreceğiz. Yaklaşık 15 kişilik bir ekiple bu çalışmayı yürütüyoruz. Sağ olsunlar tabii ki bu çalışmayı Erzincan Valiliği, Erzincan İl Özel İdaresi başlattı. Bir hafta içerisinde çok yoğun en zor çalışmaları bir hafta içerisinde yaptık. Çünkü ziftlerle çalışmak çok zordu gerçekten. Emniyet ile çalışmak gerekiyor idi. Dağın eğimi çok yüksek. İnsanların kendileri zor iniyorlar, çıkıyorlar dağda. Hele bir de malzeme ile inmek çıkmak bir hayli zordu. Fakat onu da başardık. Bir hafta süresinde. Bugünde inşallah bugün ve yarın beyazları bitirmeyi amaçlıyoruz. Yarın beyazlar bitecek. Ondan sonra kontur çalışmaları, betonlama çalışmaları, ondan sonra son en son detaylar yapılacak. Ondan sonra da 30Ağustos’da Ata’mız yine ışıl ışıl aşağıdan ışıldayacak. Bu bir hafta on gün süresince yaptıklarımız bir makyajdır neticede. Yani Ata’mızın silinmiş yüzünü yeniden ortaya çıkartmaktır. Asıl olan önümüzdeki yıl yapılacak çalışmalardır. Çünkü buranın betonarmeye alınması gerekir. Çelik hasırlara alınması gerekir. Bunun üzerine kirişler yapılması gerekir. Drenajların ve statik hesapların tekrar elden geçirilmesi gerekir ki bin yıl boyunca Ata’mız bir daha bakım görmeden bu dağlardan aşağıya bakabilsin. Bu önümüzdeki yılın programı. Bu şuan da 35 yıllık bir ihmali biz burada gidermiş olduk. Ama önümüzdeki yıl kesinlikle 3 ay 4 ay boyunca burada büyük bir şantiye kurulmalı, büyük bir inşaat yapılmalı ve bu portre betonarmeye alınmalı” dedi.  
 |  Bu haber 3049 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Tartıştığı Otobüs Şoförü Hayatını Kurtardı

Tartıştığı Otobüs Şoförü Hayatını Kurtardı Tartıştığı Otobüs Şoförü Hayatını Kurtardı

Rahatsızlanan Yolcuyu Şoför Hastaneye Ulaştırdı

Rahatsızlanan Yolcuyu Şoför Hastaneye Ulaştırdı Rahatsızlanan Yolcuyu Şoför Hastaneye Ulaştırdı

İki Hafif Ticari Araç Kafa Kafaya Çarpıştı

İki Hafif Ticari Araç Kafa Kafaya Çarpıştı İki Hafif Ticari Araç Kafa Kafaya Çarpıştı

Kamyonet Şarampole Devrildi 2 Yaralı

Kamyonet Şarampole Devrildi 2 Yaralı Kamyonet Şarampole Devrildi 2 Yaralı

Gönüllü Gençler, Uyuşturucu Kullanımına Karşı Savaş Açtı

Gönüllü Gençler, Uyuşturucu Kullanımına Karşı Savaş Açtı Gönüllü Gençler, Uyuşturucu Kullanımına Karşı Savaş Açtı

Zafer Bayramı Çelenk Sunma Töreni Düzenlendi

Zafer Bayramı Çelenk Sunma Töreni Düzenlendi Zafer Bayramı Çelenk Sunma Töreni Düzenlendi

Erzincan’da 30 Ağustos Coşkusu

Erzincan’da 30 Ağustos Coşkusu Erzincan’da 30 Ağustos Coşkusu

Bayram Tatili Yolunda Kaza 6 Yaralı

Bayram Tatili Yolunda Kaza 6 Yaralı Bayram Tatili Yolunda Kaza 6 Yaralı

Türk Bayraklı Uçuş İle ABD’ye Tepki

Türk Bayraklı Uçuş İle ABD’ye Tepki Türk Bayraklı Uçuş İle ABD’ye Tepki
  erzincan web tasarım