Erzincan Haber Sitesi
Gebe Sınıfında Eşler Birlikte Eğitim Alıyorlar

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde, anne adaylarını eğitmek ve bilinçlendirmek amacıyla ‘Gebe Bilgilendirme Sınıfı’ hizmet veriyor.

Gebe Sınıfında sadece gebe hanımlar değil eşleri de eğitimlere katılarak doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasında yapılması gerekenler hakkında eğitimler alıyorlar. Eğitime katılan eşler bebek yıkama, alt değiştirme, gaz çıkarma ve endorfin masajı eğitimlerini uygulamalı olarak öğreniyor.

Gebe sınıfın da bireylerin kendilerini anne ve babalığa hazır hissetmelerini sağlamak ve eşlerin arasında güçlü ilişkiler ve verimli bir iş birliği oluşturmak, anne adayına doğum eylemiyle baş etmeyi öğretip olumlu bir doğum deneyimi kazandırabilmek, doğum şekline karar vermek konusunda kişinin kendisini güçlü hissetmesini sağlamak, anneye bebek bakımına yönelik beceriler kazandırmak, gebenin doğum sonrası dönemde rahat bir lohusalık geçirmesini sağlamak olan Gebe Sınıfın da ayrıca gebelikte tehlike belirtileri ve doğum sonrası gebelikten korunma konularında da eğitimler veriliyor.

Sağlıklı gebe ve sağlıklı bebek anlayışı ile başlatılan Gebe Sınıfında normal doğum oranlarının arttırılması ve anne-bebek ölüm oranlarının azaltılması hedefleniyor.

Gebe Sınıfın da toplam 5 hafta süren eğitimde, anne ve baba adaylarına Gebelik Fizyolojisi, Gebelikte Beslenme, Doğuma Hazırlık ve Doğum Çeşitleri, Gebelik Egzersizleri, Gebelikte Stresle Başetme Yolları, Yenidoğan Bakımı, Anne Sütünün Önemi ve Emzirme Teknikleri, Loğusalık ve Aile Planlaması konuları anlatılıyor. Konusunda uzman sağlık görevlileri tarafından verilen eğitimler tamamlandığında ise katılımcılara katılım belgesi veriliyor.

Gebe Sınıfında Eğitim Alan Eş, Turgay Kartal, gebe sınıfı hakkında yaptığı açıklamada; “Tamamen eşimde ki ve bende ki kafamızda ki tedirginlikleri atmamızda çok büyük faydası oldu. Hem bir sosyal aktivite gibi duruyor, hemde anne adaylarının baba adaylarının birbirleriyle yaşadıkları sıkıntılar hakkında konuşarak fikir alışverişinde bulunmalarına çok büyük faydasını gördüm. Özellikle anne adaylarının rahatlaması açısından son derece faydalı, önemli bir eğitim. Melek ebemize ve hastane yönetimimize teşekkür ederiz. Çünkü bir farkındalık yarattılar. İnşallah bütün her ilde ilçede böyle alanlar oluşturulur. Anne adayları rahat bir şekilde doğumlarını gerçekleştirirler” dedi.

Gebe Sınıfında eşi ile birlikte eğitim alan, Barış Taş: “Aslında çoğu gebe adayı birçok gebe adayından duymuş olduğu korkulu sancılar ve doğum sonrası yaşadıkları olaylardan dolayı korkular yaşıyorlar. Ve bunları birbirlerine anlatırken bu korkuları diğer kişilerde yaşamış oluyor. Buraya gelme amacımız bu korkuları yenebilmekti. Doğru egzersizler ve doğru uygulamalarla bu korkuları yenmiş olduk. Buraya katılma amacımız anne adayımızla birlikte doğru şeyleri öğrenip anneye yardımcı olabilmekti. Ne mutlu ki bir şeyler öğrenebildik.  Çocuk gaz çıkarması, doğru egzersizler, masaj eğitimi, endorfin masajı anne adayı için, alt değiştirme, çocuk yıkama, bu gibi şeyler öğrendik” dedi.

Gebe Sınıfında Eğitim Alan, Bahar Taş; “Bize faydası oldu. Korkularımızı yenmiş olduk. Doğru nefes almayı öğrendik. Nasıl doğum yapacağımızı, daha rahat doğum yapacağımızı öğrenmiş olduk. Bunları öğrenmiş olduk” diye konuştu.

Gebe Sınıfında eğitim veren Ebe Melek Gülakar; “Gebelerimize doğum korkusunu yeme ile ilgili eğitimler veriyoruz daha çok. Nefes çalışıyoruz. Doğum hanede kullanmaları gereken ıkınma tekniklerini, eşlere endorfin masajları, bebek bakımı, bebek yıkanması, lohusalık bakımı, bu tür eğitimlerimiz var. 5 seans halinde oluyor. Her seans 2’şer saat sürüyor. Eğitimlerimiz bittikten tamamlandıktan sonra katılım belgelerini verip gebelerimizi bilinçli anne baba olarak mezun ediyoruz” dedi.

Başhekim yrd. Doç. Dr. Ufuk kuyrukluyıldız, ise gebe sınıfı hakkında bilgiler vererek; “Gebe bilgilendirme sınıfımızda doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası süreç ile ilgili gebelerimizi bilgilendirmekle birlikte doğum eylemi anlatmak, normal doğum ile ilgili bilgi vermek, bilinçli doğumun ne olduğunu gebelerimize öğretmek, özellikle ağrı yönetimi konusunda gebelerimizi bilinçlendirmek, gebelerimizle birlikte eşlerini de yakınlarını da bu sürece dahil etmek, amacımız. Bu amaçla aslında Nisan 2017 tarihinden itibaren bizim gebe bilgilendirme sınıfımız hizmet vermekte. Yaklaşık 480 gebemiz danışmanlık hizmeti aldı buradan. Ve yaklaşık 42 tanede gebemiz gebe bilgilendirme sınıfımızda eğitimlerini tamamlayarak buradan kendilerine sertifikalarını verdik. Gebe bilgilendirme sınıfımızda 1 kadın doğum uzmanı, 1 ebe, 1 fizik tedavi uzmanı, 1 diyetisyenden oluşan ekibimiz çalışıyor. Özellikle ebe Melek hanım eğitimlerini kendisi merkezde tamamladı. Donanımlı bir şekilde burada halkımıza hizmet vermekte. Gebe bilgilendirme sınıfımızda normal doğum düşünen, ilk gebeliği olan hastalar gebeler önemsenmekle birlikte sezaryen olmak isteyen gebelerimizle de bu sınıfa katılım sağlamaktayız. Bizim amacımız hem bebek ölümlerini hemde anne ölümlerini tamamen ortadan kaldıracak, bilinçli doğumun ne olduğunu öğreterek doğum sürecine hem gebemizi hemde hasta yakınlarımızı hazırlamak. Dolayısıyla gebelerimize gebemizin eşinin ve yakınlarının yardımcı olmalarını hedefleyerek psikososyal olarak onlara destek de bulunmak. Bu anlamda gebe sınıfımız 5 haftalık bir eğitim sürecinden oluşuyor. Hafta sonları da dahil özellikle çalışan gebe ve yakınları için hafta sonu guruplarımızda var. Hafta sonu guruplarımızda da 5 haftalık süreçlerle bu konularda eğitim verilerek gebelerimize gebelik sürecine hazırlıyoruz. Ama yetmiyor. Gebelik sürecinden sonrada doğum anına kadar Melek ebemiz onlarla birlikte oluyor. Hatta doğum sürecini birlikte geçirdiği gebelerimiz var şuan da loğusa evresindeler. Buradan bütün Erzincanlılara sesleniyorum. Bu hizmetten gebelerimiz yararlansınlar. Özellikle eşleri ile birlikte geldiklerinde biz daha da mutlu oluyoruz. Bu sürece eşlerinin yanında olarak onlara destek veriyorlar. Gebelikten sonrada neler yapılacağını maketlerimiz var. Burada bebek bakımını da anlatıyoruz biz onlara. Bu konuda da annemize destek anlamında faydaları olacak. İnşallah bı sınıfı daha etkin bir şekilde daha farklılaştırarak tüm halkımıza hizmet anlamında sunmaya çalışacağız” diye konuştu. 
 |  Bu haber 3581 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kazada Hayatını Kaybeden Muhtar Toprağa Verildi

Kazada Hayatını Kaybeden Muhtar Toprağa Verildi Kazada Hayatını Kaybeden Muhtar Toprağa Verildi

Usulsüz Avcılara 3 bin 206 TL İdari Para Cezası

Usulsüz Avcılara 3 bin 206 TL İdari Para Cezası Usulsüz Avcılara 3 bin 206 TL İdari Para Cezası

Kar'da Mahsur Kalan Köylülerin İmdadına Özel İdare Ekipleri Yetişti

Kar'da Mahsur Kalan Köylülerin İmdadına Özel İdare Ekipleri Yetişti Kar'da Mahsur Kalan Köylülerin İmdadına Özel İdare Ekipleri Yetişti

Kurt ve Boz Ayı, Foto Kapanda

Kurt ve Boz Ayı, Foto Kapanda Kurt ve Boz Ayı, Foto Kapanda

Beyaz Örtü Erzincan’ı Kapladı

Beyaz Örtü Erzincan’ı Kapladı Beyaz Örtü Erzincan’ı Kapladı

Dünya da ve Türkiye’de Tek, Oda Erzincan’da

Dünya da ve Türkiye’de Tek, Oda Erzincan’da Dünya da ve Türkiye’de Tek, Oda Erzincan’da

Köylülerin İmdadına Özel İdare Ekipleri Yetişti

Köylülerin İmdadına Özel İdare Ekipleri Yetişti Köylülerin İmdadına Özel İdare Ekipleri Yetişti

Antrenmanlarını Doğada Yapıyorlar

Antrenmanlarını Doğada Yapıyorlar Antrenmanlarını Doğada Yapıyorlar

Erzincan’da 127 Bin 814 Adet Hap Ve 598 Adet Ampul Ele Geçirildi

Erzincan’da 127 Bin 814 Adet Hap Ve 598 Adet Ampul Ele Geçirildi Erzincan’da 127 Bin 814 Adet Hap Ve 598 Adet Ampul Ele Geçirildi
  erzincan web tasarım