Erzincan Haber Sitesi
Gençler Atalarını Anlamak İçin Osmanlıca Öğreniyor

Gençler, geçmişle olan bağlarını daha da kuvvetlendirmek ve atalarının yazdıkları eserleri anlayabilmek için gençler Osmanlıca kurslarına gidiyor.

Osmanlıca kurslarına katılan gençler atalarının yazdıkları eserleri okuyabilmek, yazılan eserleri anlayabilmek için Osmanlıca öğreniyor. 

Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi’nde düzenlenen Osmanlıca Türkçesi Kurslarında gençler haftada iki gün üç gurup halinde Osmanlıca öğreniyor.

Türkiye genelindeki Gençlik Merkezleri’nde Osmanlıca Türkçesi Kursu açılması için Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Hayrat Vakfı arasında işbirliği protokolü imzalanmıştı. İmzalanan protokol çerçevesinde Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi’nde Osmanlıca Türkçesi kursu veriliyor.

13 yaşında ki kursiyer Yusuf Karataş; “İki yıldır Osmanlıca kursuna geliyorum. Neden Osmanlıca derseniz? Son bir asırdır dedelerimizin okuduğu şeyleri, mezar taşlarını okuyamıyoruz. Onları okumak dedelerimizin bize vasiyet ettiği şeyleri zorlanmadan okuyabileceğiz bu şekilde. Ondan sonra tapular mesela şuan bir çok tapu Osmanlıca halinde onları okuyabilmek içinde bu kursa geliyorum” dedi.

Kursiyer Saliha Rabia Akoğuz ise; “Bütün geçmiş, Osmanlı kaynakları tarihimizi kapsamlı bir şekilde anlatıyor. Bizim bunları anlayıp öğrenmemiz için, onları tekrar gün yüzüne çıkarıp tazeleyebilmek için tabii ki Osmanlıcayı öğrenmemiz lazım. Dedelerimizin mezar taşları olsun, yine geçmiş kaynaklarımız olsun bunlar çok büyük bir kültürümüzdür bizim. Bunlara sahip çıkmamız gerekli. Bu yüzden Osmanlı Türkçesi çok değerli bizim için”dedi.

Kurs hakkında bilgiler veren Osmanlı Türkçesi Öğreticisi Numan Uçar: “Neden ehemmiyetli Osmanlı Türkçesi? Şunları söylemek lazım son birkaç yıldır sayın Cumhurbaşkanımızda mütemadiyen bu konuya temas ediyor. Ağırlık veriyor. Gençleri şanlı mazileriyle tanıştırmak gibi yüce bir görevimiz var. Her yetişkin Türk’ün böyle bir görevi var. Biz bu görevi daha profesyonel manada üstlendik Allah’ın izni ile. Gençleri mazileri ile barıştırma, tanıştırmak, onlara kim olduğunu, kimlerden geldiğini, kimin nesli olduklarını göstermeye çalışmak, ispat etmeye çalışmak. Hedefimiz bu. Eğer geçmişlerini çok iyi öğrenirlerse gençler oluyor olan hadiseleri şuan da dünyada ceyran eden hadiseleri daha iyi analiz edecekler. Geleceğe daha sağlam bir bakış arz edecekler ve daha sağlam kararlar vereceklerdir. Şuan da büyük bir problem var. Şu problem gençler maalesef mazileriyle, geçmişleriyle atalarıyla tanışık ve barışık değiller. Yani toplumda gençlerimiz yabancı kültürle öyle yoğrulmuşlar ki dikkat edin dükkanların, mağazaların isimlerinden tutun tamamen yabancı bir kültürle yozlaşmış bir haldeler. Ama birkaç Osmanlı Türkçesine ait cümleyi kurduğunuzda, kelime kullandığınızda anlamıyorlar. Mazisini anlamayan, atasını anlamayan, olduğu hali çözemez, analiz edemez ve geleceğe de iyi bakamaz, doğru bakamaz, güvenli ulaşamaz. Bu çok büyük bir eksik. Bu eksikliği gidermemiz lazım. Bakıyorsunuz Avrupa’ya hemen hemen hepsi bizden daha kısa bir tarihleri geçmişleri olmasına rağmen, Türk dünya tarihinde en eski kavimlerden milletlerden biridir. Ama bakıyorsunuz biz öyle bir koparılmışız ki çeşitli talihsizlikler yaşamışız. Koparılmışız geçmişimizden. Geçmişimizi anlayamıyoruz. Okuyamıyoruz. Çünkü eserlere vakıf değiliz. Ellimizde eserler var onları okuyamıyoruz. Tarihimizi anlayamıyoruz. Ama bir İngiliz bakıyorsunuz ki 1300 sene önce yazdığı atasının yazdığı şeyi rahatlıkla alıp okuyabiliyor. Şuan da bir İngiliz Shakespeare’in yazdığı eseri okuyabiliyor. Ama biz okuyamıyoruz. Japonlar hakeza öyle. Çinliler öyle. Bakıyorsunuz diğer toplumlarda bu problem yok ama biz de bu problem var. Bu problemi en kısa zaman da herkes aşmalı. Her Türk vatandaşı aşmalı. Osmanlıca çok zor değil. Birkaç haftada çok iyi bir seviyeye gelinebilir. En azından okuma seviyesi gerçekleşebilir. Yazması biraz daha iyice kuralları kaideye intibak etmesi lazım yazılabilmesi için. Biraz zaman alabilir ama elbette çok güzel bir zaman da okumasını gerçekleştirebilir. Osmanlıca harflerde Arap harflerinde öyle bir özellik var ki Osmanlıca eserler okununca hafıza da kalabiliyor. Ama Latin harflerinde bu özelliği göremiyorsunuz. Bunun en bariz misali mesela Kur’an-ı Kerim’in dünyada milyonlarca hafızı var. Ama Tevrat’ın bir hafızını getiremezsiniz. İncil’in bir hafızını getiremezsiniz” dedi.

Erzincan Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürü Burak Mumcu: “Erzincan Gençlik Merkezi olarak birçok alanda çeşitli kurslarımız var. Şuan Osmanlıca sınıfındayız. Geçmişle günümüzü birleştirmek adı altında Osmanlıca kurslarımız devam ediyor. Gençlerimizle birlikte. 7-29 yaş arası tüm gençlerimize Osmanlıca kursları vermeye çalışıyoruz. Onlara tarihimizin, geçmişimizin o güzel alfabesiyle atalarımızın güzel Osmanlıca kitaplarıyla, deyişleriyle, buluşturmaya çalışıyoruz. Bu sürekli devam edecek. Bu üçüncü dönemini yaptık. Üçüncü yıl öğretimimiz devam ediyor” diye konuştu.
 |  Bu haber 2789 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Yangın Paniğe Neden Oldu

Yangın Paniğe Neden Oldu Yangın Paniğe Neden Oldu

Kaçak Avcıya 17 Bin 194 TL Para Cezası

Kaçak Avcıya 17 Bin 194 TL Para Cezası Kaçak Avcıya 17 Bin 194 TL Para Cezası

Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına Off Road Ekibi Yetişti

Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına Off Road Ekibi Yetişti Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına Off Road Ekibi Yetişti

Erzincan İtfaiyesinden Köpek Kurtarma Operasyonu

Erzincan İtfaiyesinden Köpek Kurtarma Operasyonu Erzincan İtfaiyesinden Köpek Kurtarma Operasyonu

Türk Kızılay’ı Aç Kalan Hayvanların İmdadına Yetişti

Türk Kızılay’ı Aç Kalan Hayvanların İmdadına Yetişti Türk Kızılay’ı Aç Kalan Hayvanların İmdadına Yetişti

Şehrin Göbeğinde Kayak Keyfi

Şehrin Göbeğinde Kayak Keyfi Şehrin Göbeğinde Kayak Keyfi

Öğrencilerden, Vali Arslantaş'a İlginç Teşekkür

Öğrencilerden, Vali Arslantaş'a İlginç Teşekkür Öğrencilerden, Vali Arslantaş'a İlginç Teşekkür

Kar Yağmasına En Çok Çocuklar Sevindi

Kar Yağmasına En Çok Çocuklar Sevindi Kar Yağmasına En Çok Çocuklar Sevindi

Erzincanlılar Güne Kar İle Uyandı

Erzincanlılar Güne Kar İle Uyandı Erzincanlılar Güne Kar İle Uyandı
  erzincan web tasarım