Erzincan Haber Sitesi
Gençler Atalarını Anlamak İçin Osmanlıca Öğreniyor

Gençler, geçmişle olan bağlarını daha da kuvvetlendirmek ve atalarının yazdıkları eserleri anlayabilmek için gençler Osmanlıca kurslarına gidiyor.

Osmanlıca kurslarına katılan gençler atalarının yazdıkları eserleri okuyabilmek, yazılan eserleri anlayabilmek için Osmanlıca öğreniyor. 

Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi’nde düzenlenen Osmanlıca Türkçesi Kurslarında gençler haftada iki gün üç gurup halinde Osmanlıca öğreniyor.

Türkiye genelindeki Gençlik Merkezleri’nde Osmanlıca Türkçesi Kursu açılması için Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Hayrat Vakfı arasında işbirliği protokolü imzalanmıştı. İmzalanan protokol çerçevesinde Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi’nde Osmanlıca Türkçesi kursu veriliyor.

13 yaşında ki kursiyer Yusuf Karataş; “İki yıldır Osmanlıca kursuna geliyorum. Neden Osmanlıca derseniz? Son bir asırdır dedelerimizin okuduğu şeyleri, mezar taşlarını okuyamıyoruz. Onları okumak dedelerimizin bize vasiyet ettiği şeyleri zorlanmadan okuyabileceğiz bu şekilde. Ondan sonra tapular mesela şuan bir çok tapu Osmanlıca halinde onları okuyabilmek içinde bu kursa geliyorum” dedi.

Kursiyer Saliha Rabia Akoğuz ise; “Bütün geçmiş, Osmanlı kaynakları tarihimizi kapsamlı bir şekilde anlatıyor. Bizim bunları anlayıp öğrenmemiz için, onları tekrar gün yüzüne çıkarıp tazeleyebilmek için tabii ki Osmanlıcayı öğrenmemiz lazım. Dedelerimizin mezar taşları olsun, yine geçmiş kaynaklarımız olsun bunlar çok büyük bir kültürümüzdür bizim. Bunlara sahip çıkmamız gerekli. Bu yüzden Osmanlı Türkçesi çok değerli bizim için”dedi.

Kurs hakkında bilgiler veren Osmanlı Türkçesi Öğreticisi Numan Uçar: “Neden ehemmiyetli Osmanlı Türkçesi? Şunları söylemek lazım son birkaç yıldır sayın Cumhurbaşkanımızda mütemadiyen bu konuya temas ediyor. Ağırlık veriyor. Gençleri şanlı mazileriyle tanıştırmak gibi yüce bir görevimiz var. Her yetişkin Türk’ün böyle bir görevi var. Biz bu görevi daha profesyonel manada üstlendik Allah’ın izni ile. Gençleri mazileri ile barıştırma, tanıştırmak, onlara kim olduğunu, kimlerden geldiğini, kimin nesli olduklarını göstermeye çalışmak, ispat etmeye çalışmak. Hedefimiz bu. Eğer geçmişlerini çok iyi öğrenirlerse gençler oluyor olan hadiseleri şuan da dünyada ceyran eden hadiseleri daha iyi analiz edecekler. Geleceğe daha sağlam bir bakış arz edecekler ve daha sağlam kararlar vereceklerdir. Şuan da büyük bir problem var. Şu problem gençler maalesef mazileriyle, geçmişleriyle atalarıyla tanışık ve barışık değiller. Yani toplumda gençlerimiz yabancı kültürle öyle yoğrulmuşlar ki dikkat edin dükkanların, mağazaların isimlerinden tutun tamamen yabancı bir kültürle yozlaşmış bir haldeler. Ama birkaç Osmanlı Türkçesine ait cümleyi kurduğunuzda, kelime kullandığınızda anlamıyorlar. Mazisini anlamayan, atasını anlamayan, olduğu hali çözemez, analiz edemez ve geleceğe de iyi bakamaz, doğru bakamaz, güvenli ulaşamaz. Bu çok büyük bir eksik. Bu eksikliği gidermemiz lazım. Bakıyorsunuz Avrupa’ya hemen hemen hepsi bizden daha kısa bir tarihleri geçmişleri olmasına rağmen, Türk dünya tarihinde en eski kavimlerden milletlerden biridir. Ama bakıyorsunuz biz öyle bir koparılmışız ki çeşitli talihsizlikler yaşamışız. Koparılmışız geçmişimizden. Geçmişimizi anlayamıyoruz. Okuyamıyoruz. Çünkü eserlere vakıf değiliz. Ellimizde eserler var onları okuyamıyoruz. Tarihimizi anlayamıyoruz. Ama bir İngiliz bakıyorsunuz ki 1300 sene önce yazdığı atasının yazdığı şeyi rahatlıkla alıp okuyabiliyor. Şuan da bir İngiliz Shakespeare’in yazdığı eseri okuyabiliyor. Ama biz okuyamıyoruz. Japonlar hakeza öyle. Çinliler öyle. Bakıyorsunuz diğer toplumlarda bu problem yok ama biz de bu problem var. Bu problemi en kısa zaman da herkes aşmalı. Her Türk vatandaşı aşmalı. Osmanlıca çok zor değil. Birkaç haftada çok iyi bir seviyeye gelinebilir. En azından okuma seviyesi gerçekleşebilir. Yazması biraz daha iyice kuralları kaideye intibak etmesi lazım yazılabilmesi için. Biraz zaman alabilir ama elbette çok güzel bir zaman da okumasını gerçekleştirebilir. Osmanlıca harflerde Arap harflerinde öyle bir özellik var ki Osmanlıca eserler okununca hafıza da kalabiliyor. Ama Latin harflerinde bu özelliği göremiyorsunuz. Bunun en bariz misali mesela Kur’an-ı Kerim’in dünyada milyonlarca hafızı var. Ama Tevrat’ın bir hafızını getiremezsiniz. İncil’in bir hafızını getiremezsiniz” dedi.

Erzincan Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürü Burak Mumcu: “Erzincan Gençlik Merkezi olarak birçok alanda çeşitli kurslarımız var. Şuan Osmanlıca sınıfındayız. Geçmişle günümüzü birleştirmek adı altında Osmanlıca kurslarımız devam ediyor. Gençlerimizle birlikte. 7-29 yaş arası tüm gençlerimize Osmanlıca kursları vermeye çalışıyoruz. Onlara tarihimizin, geçmişimizin o güzel alfabesiyle atalarımızın güzel Osmanlıca kitaplarıyla, deyişleriyle, buluşturmaya çalışıyoruz. Bu sürekli devam edecek. Bu üçüncü dönemini yaptık. Üçüncü yıl öğretimimiz devam ediyor” diye konuştu.
 |  Bu haber 2576 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İşverenlerin dikkatine!

İşverenlerin dikkatine! Bilindiği üzere 7103 sayılı Vergi Kanunları İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Ha...

Erzincan yeni proje okuluna kavuştu

Erzincan yeni proje okuluna kavuştu 2016 yılında Doğu Anadolu Bölgesinin İlk Proje Okulu olan Erzincan TOBB Binali Yıldırım Kız İmam Hatip Lisesinden s...

Üretici dertli; “Alın terimizi çalıyorlar”

Üretici dertli; “Alın terimizi çalıyorlar” Erzincan’ın meşhur tulum peynirinde ki fiyat uyuşmazlığı üreticiyi isyan ettirecek seviyeye geldi. Peynir üreticile...

Peynir üreticileri bilgilendirildi

Peynir üreticileri bilgilendirildi Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası’nın KUDAKA tarından onaylanan “Coğrafi işaret tescili ürünleri dünyaya açılıyor” p...

“Erzincan’a özel önem veriyoruz”

“Erzincan’a özel önem veriyoruz” Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, Erzincan Dernekleri Federasyonu tara...

AssisTT’e Erzincan'da istihdam ödülü

AssisTT’e Erzincan'da istihdam ödülü Türk Telekom iştiraki AssisTT, 1050’yi aşkın istihdama ulaştığı Erzincan çağrı merkezi ile ödüle layık görüldü.

Gezici kütüphane yollarda

Gezici kütüphane yollarda 54’üncü kütüphane haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde Erzincan’ın değirmen Köyü’ne İl halk kütüphanesine ait ...

Zirve’de Afrin’e Destek

Zirve’de Afrin’e Destek Zirve’de Afrin’e Destek

Doğu Ekspresine Mehterli Karşılama

Doğu Ekspresine Mehterli Karşılama Doğu Ekspresine Mehterli Karşılama
  erzincan web tasarım