Erzincan Haber Sitesi
15 Temmuz Şehidinin Adı Erzincan’da Parka Verildi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Acıbadem'deki Türk Telekom binası işgal edilmeye çalışılırken çıkan olaylarda,  şehit olan Acıbadem Mahallesi Muhtarı Mete Sertbaş’ın ismi Erzincan Kazım Karabekir Mahallesinde yapılan parka verildi.  

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Acıbadem'deki Türk Telekom binası işgal edilmeye çalışılırken çıkan olaylarda, Acıbadem Mahallesi Muhtarı Mete Sertbaş dahil 6 kişi şehit olmuştu. Şehit olan Acı Badem Muhtarı Mete Sertbaş’ın ismi Erzincan’da yapılan parkta yaşatılacak.

Şehit Muhtar Mete Sertbaş’ın isminin verildiği parkın açılışı düzenlenen tören ile açıldı. Düzenlenen törene Erzincan Valisi ali Arslantaş, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 3. Ordu Garnizon komutanı ve Kurmay Başkanı Tümg. Mehmet Özoğlu, Başbakanlık Baş Danışmanı Ömer Sertbaş, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Şehit Muhtar Mete Sertbaş’ın annesi Sevim Sertbaş, eşi Rahşan Sertbaş, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Program da Şehit Muhtar Mete Sertbaş’ın annesi göz yaşlarına hakim olamadı. Açılışı yapılan parkta bulunan ve üzerinde oğlunun ismi yazılı olan kaideyi öptü.

Düzenlenen programda konuşan Şehit Muhtar Mete Sertbaş’ın Eşi Rahşan Sertbaş: “Değerli eşim hainleri yani Fetullahçı terör örgütünün darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’da Acı Badem’de ki Türk Telekom binasına gitmişti. Bina işgaline karşı çıkmak için orada bulunan eşimde dahil olmak üzere 6 kişi bu gözü dönmüş katiller tarafından şehit edildi. Eşim o gece orada olmak zorundaydı. Çünkü şehitleri kanı ile sulanan bu vatanı hainlere bırakmak olmazdı. Değerli eşim o gece evden ayrılırken ölürsem şehit kalırsam gazi olurum diyerek abdestini alıp sokağa çıktı. Çünkü Türkiye’miz için bu ikinci Kurtuluş Savaşıydı. Vatanını seven herkes gereğini yapmalıydı. Ve de şükürler olsun ki gereğini milletçe yaptık. 15 Temmuz gecesi bütün dünyaya bir olduğumuzda neler yapabileceğimizi göstermiş olduk. Darbeci hainler yani milli iradeyi hiçe sayanlar aslında bir tek şeyi hesaba katmadılar. ‘Egemenlik Kayıtsız, Şartsız Milletindir’. Bundan sonrada bir olalım, diri olalım, beraberliğimizi bozmayalım. Bayrağımızı indirtmeyelim, ezanları asla dindirtmeyelim. Eşimle yaşarken de gurur duyuyordum, şehit olduktan sonrada gurur duydum. Sonsuza kadar da gurur duymaya devam edeceğim. Bu cennet vatanımıza, bu aziz ve yüce milletimize bir daha Allah böyle bir acı yaşatmasın. Vatanı uğruna canlarını veren şehitlerimize Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize de acil şifalar diliyorum” dedi.  

Daha sonra konuşan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz: “15 Temmuz gecesi yaşadığımız o hain teşebbüsde şehit olan muhtarımıza, diğer bir muhtarımız olan Ahi köyü muhtarımıza da  buradan Allah’tan rahmet diliyorum. Onun anısını burada yaşatan değerli Erzincanlılara sevgilerimi sunuyorum. Çünkü o vatan uğrunda, hain saldırıda, şehit olan arkadaşımız ömür boyu bu parkın adı ile anılacak” dedi.

Programda konuşan Şehit Muhtar Mete Sertbaş’ın amcaoğlu Başbakanlık Baş Danışmanı Ömer Sertbaş: “Bugün 15 Temmuz şehidimiz benim de amcaoğlum olan rahmetli Mete’nin hatırasına yapılan bu güzel eserin açılışında sizlerle bulunmaktan çok büyük onur ve sevinç duyuyorum. Hep söylüyoruz Erzincan tarihe kahramanlıklarıyla ismini yazdıran mübarek bir şehirdir. Cumhuriyetimizin istiklali ve istikbali aydınlattığı o çetin günlerde Erzincan ve Erzincanlılar tarihe geçen bir dik duruş ve kahramanlık sergilemişlerdir. Üzerinden on yıllar geçtikten sonra yine bir karanlık gecede 15 Temmuz’da da o kahramanlıklarını bir kere daha göstermişler ve Mete Sertbaş’ın şahsında böyle güzel bir kahramanlığa bir kere daha hepimizi şahit etmişlerdir. Mete’nin o gün hiç bir şey düşünmeden sokağa çıkışı bizi gururlandırdığı kadar biraz da düşünmeye sevk ediyor. Evet biz 15 Temmuz’larda canını vermekten çekinmeyen bir ecdadın evladı olmakla beraber bir daha 15 Temmuzlar yaşamamak için daha güçlü Türkiye, daha büyük daha müreffeh bir Türkiye yaratmak zorundayız. Solumda oturan gençlere bir şey söylemek istiyorum. Gençler bir daha 15 Temmuzlar yaşamamak için, Kurtuluş Savaşları yaşamamak için çok güçlü olmak ve çalışmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz? Değil mi? Bunu öğretmenlerini size öğretiyor. Ben sizlerde daha güzel bir geleceğe hazır olmak için daha çok çalışacağınıza dair söz almak istiyorum. Söz veriyorsunuz değil mi? Hepinize başarılar diliyorum”

Programda konuşan Erzincan Belediye Başkanı Cemallettin Başsoy: “15 Temmuz 2016’tı acı bir tarih olarak tarihin sayfalarına işlendi. Burada bir hainlik bir de kahramanlık var. Hainliği yapanlar hainlikleri ile anılacak. Yıllarca asırlarca. Ama kahramanlık gösteren şehit olan şehitlerimiz makamların en büyüğü olan şehitlik makamında rahat uyuyacaklar. Fakat bu millet 15 Temmuz’da öyle bir destan yazdı ki şehitlerin dışında kalan 80 milyon insanımızın tamamı da gazi olmuştur. Sağcı solcu demeden parti gözetmeden bu milletin bu devletin bu sınırlarımızı savunmak için 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı tek vücut olduk. Bir olduk, beraber olduk, dünyaya haykırdık.  Burada bu milletin tamamını yok etmeden geçmeniz mümkün değildir dedik. Dik durduk eğilmedik”

Programda son olarak konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş: “15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında Acıbadem Türk Telekom binasını korurken şehit edilen hemşehrimiz, canımız merhum Mete Sertbaş’ın adını yaşatmak için, gelecek nesillere örnek olacak duruşuyla, hamiyetli, vakur kahraman hemşehrimizi her daim gönüllerimizde minnetle yad etmek için adını verdiğimiz parkın açılışını yapacağız. Bu vesileyle vatanımız için canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. Mete Sertbaş şehidimizin eşinin ve çocuklarının acılarını en kalbi duygularımla paylaşıyorum. Acıbadem Muhtarı olan Sertbaş, 15 Temmuz gecesi İstanbul Acıbadem’de bulunan Türk Telekom binasına gitti. Burada darbeci askerleri darbe girişiminden vazgeçirmeye çalışan kahraman hemşehrimiz, açılan ateş sonucu şehit oldu. Rabbim kendisinden ve bu vatan için gözünü kırpmadan şehit düşen kahramanlarımızdan razı olsun. 15 Temmuz 2016’da FETÖ tarafından gerçekleştirilen alçak darbe girişimini milletimizin evlatları meydanlarda, sokaklarda canları pahasına eşsiz bir destan yazarak durdurmuş ve istikbalimize sahip çıkmıştır. Onlar bu vatan uğruna şehit oldular. Şehitlerimiz milli iradeyi, demokrasiyi, hukuk devletini ve halkımızın sarsılmaz birliğini savunan çelikten bir kale oldular. Şehadetlerine bizler şahitlik etmekle kalmayıp onların aziz hatıralarını yaşatacağız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Şehit Muhtar Mete Sertbaş’ın isminin verildiği parkın açılış kurdelası kesildi.  
 |  Bu haber 3549 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Yangın Paniğe Neden Oldu

Yangın Paniğe Neden Oldu Yangın Paniğe Neden Oldu

Kaçak Avcıya 17 Bin 194 TL Para Cezası

Kaçak Avcıya 17 Bin 194 TL Para Cezası Kaçak Avcıya 17 Bin 194 TL Para Cezası

Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına Off Road Ekibi Yetişti

Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına Off Road Ekibi Yetişti Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına Off Road Ekibi Yetişti

Erzincan İtfaiyesinden Köpek Kurtarma Operasyonu

Erzincan İtfaiyesinden Köpek Kurtarma Operasyonu Erzincan İtfaiyesinden Köpek Kurtarma Operasyonu

Türk Kızılay’ı Aç Kalan Hayvanların İmdadına Yetişti

Türk Kızılay’ı Aç Kalan Hayvanların İmdadına Yetişti Türk Kızılay’ı Aç Kalan Hayvanların İmdadına Yetişti

Şehrin Göbeğinde Kayak Keyfi

Şehrin Göbeğinde Kayak Keyfi Şehrin Göbeğinde Kayak Keyfi

Öğrencilerden, Vali Arslantaş'a İlginç Teşekkür

Öğrencilerden, Vali Arslantaş'a İlginç Teşekkür Öğrencilerden, Vali Arslantaş'a İlginç Teşekkür

Kar Yağmasına En Çok Çocuklar Sevindi

Kar Yağmasına En Çok Çocuklar Sevindi Kar Yağmasına En Çok Çocuklar Sevindi

Erzincanlılar Güne Kar İle Uyandı

Erzincanlılar Güne Kar İle Uyandı Erzincanlılar Güne Kar İle Uyandı
  erzincan web tasarım