Erzincan Haber Sitesi
Reklam Tabelasından Okuma Tahtası

Esnafın kullandığı kayan yazılı reklam tabelasını öğrencilerin okumasını hızlandırmak ve dikkatini çekmek için kullanan öğretmen öğrencilerin okuma hızını ve okumalarını geliştirdi. Kayan yazı tabelasını farklı derslerde de kullanmayı düşünen öğretmen velilerden de olumlu tepkiler aldı.

Erzincan Salih Erkan İlkokulu birinci sınıf öğretmeni Tahsin İçer, öğrencilerin okumalarını hızlandırmak ve kolaylaştırmak için farklı bir yöntem buldu.

Öğrencilerin okumalarını hızlandırmak ve ilgilerini çekebilmek için bir arayışa giren Erzincan Salih Erkan İlkokulu birinci sınıf öğretmeni Tahsin İçer, esnafın reklam amacıyla müşterilerin dikkatini çekmek için kullandığı kayan yazılı reklam tabelasını sınıfta kullanmaya başladı. Esnafın kullandığı bu yöntemle müşterilerin dikkatini çektiğini söyleyen Erzincan Salih Erkan İlkokulu birinci sınıf öğretmeni Tahsin İçer, bu yöntemin öğrencilerin de dikkatini çekeceğini düşünerek kendi imkanları ile sınıfına kayan yazılı tabela aldı. Aldığı tabelaya bilgisayar aracılığı ile heceleri, cümleleri ve sözcükleri yükleyen İçer, öğrencilerin daha çok dikkatini çekerek okuma hızlarını artırmayı başardı. Farklı efektlerle gelen hece, cümle ve sözcükleri okuyan öğrenciler de tabeladan sonra daha hızlı okuduklarını söylediler.

Salih Erkan İlkokulu bininci sınıf Öğretmeni Tahsin İçer: “Eğitim öğretim faaliyetlerinde eğitimci olarak sınıfımızda en çok üzerinde durduğumuz husus öğrencilerimizin dikkatini ilgisini çekebilmek. Çünkü bu sayede öğrencilerimize öğretebileceklerimizi öğreteceğimizi düşünüyoruz. Bunun için çeşitli etkinliklerimiz oluyor tabi. Okuma yazma ağacımız var. Burada mıknatıslı tahtamız var. Fakat bu ilgiyi dikkati sürekli hale getirebilmek için çeşitli arayışlar içerisine girdik. Diğer öğretmen arkadaşlarda olduğu gibi. Özellikle esnaflarımızın müşterilerin dikkatini çekmek için kullandıkları kayan yazılı tabelalar dikkatimi çekti. Bu şekilde öğrencilerimin dikkatini çekebileceğimi düşündüğümden kayan yazıyı içeren bir levha temin ettik. Bu levhamızda biz gördüğümüz seslerle ilgili hece, sözcük ve cümle çalışmaları yapıyoruz. Bilgisayarda hazırladığımız seslerle oluşturduğumuz heceleri, sözcükleri, cümleleri flaş bellek vasıtasıyla kayan yazı içeren tabelamıza yüklüyoruz. Burada geçen yazıları çocuklarımız okuyor. Burada çocukların ilgisini çeken bir husus yazılarımızın ışıklı olması, sözcüklerimizin, cümlelerimizin çok değişik şekillerde gelişi. Teknolojinin imkanlarını bir noktada kullanmış oluyoruz. Sürekli yazının hareketli oluşu değişik efektleri içermesi öğrencilerimizin daha çok dikkatini çekiyor. Zaman zaman sonlandırdığımızda bir süre sonra öğrencilerimiz öğretmenim tekrar açalım, tekrar okuyalım isteğinde bulunuyorlar. Dolayısıyla öğrencilerimizin de ilgisini çektiğini gördüğümüz için de mutlu oluyoruz eğitimci olarak. Bu tabelamızı sadece birinci sınıfta okuma yazma çalışması değil, daha geniş anlamda düşündük. Okullarımızda değerlen eğitimini içeren bir takım çalışmalarımız var. Burada değerlen eğitimi ile ilgili çeşitli sloganlar, çocuklarla ilgili okuma yazma çalışmaları içerisinde okuma hızlarını geliştirici çalışmalarda bulunacağını düşünüyoruz. Çünkü cümleler süre içerdiği için bu süreyi hızlandırdığımızda geçen cümlelerde ki hıza da çocuklarımız uyum sağlayacaktır. Yine diğer dersler için, matematik için kullanılabilir diye düşünüyorum. Diğer derslerimizde temel derslerimizde yine temel bilgileri içeren metinleri buradan çocuklarımıza çeşitli duyuruları bu şekilde vererek çocukların ilgisini dikkatini çekebileceğimizi düşünüyorum. Özellikle çocuklarımızda velilerimizin bu tabeladan sonra geri dönüşleri oldu. Çocuklarımızda bir takım kıpırdanmalar olduğunu, daha önce zorlandığını ama şimdi biraz daha okuma hızını artırdığını, yada daha önce okuyamadığı sözcükleri, heceleri şimdi biraz daha kolaylıkla okuyabildiği şeklinde velilerimizle görüşmelerimiz oldu. Çocuklarımızın da burada zaten okumalarından okuma hızının artığını yada değişik cümleleri, heceleri gördükçe daha kolay okuyabildiklerini gördük” dedi.

Öğrenciler ise: “Okumamı güzelleştirmek için, güzel okumam için kırmızı şeylerle heceleştirmek için okumayı seviyorum” “Öğretmenimiz bir şey aldı. Bizim okumamız için, okumamızı çok hızlandırırız. Biz de okumamızı çok kolaylaştırırız” ,“Hem kafamızda çok kalıyor. Hem kolay oluyor okumamız. Biraz zorlanıyordum. Bu geldiği için kolay oldu”, “Öğretmen bu makineyi getirdiği için okumamız daha kolay oldu”, “Öğretmenimiz bu tahtayı getirdi. Okumamız daha hızlandı. Daha çabuk oldu. Önce yine biraz daha okuyorduk ama biraz kötü okuyorduk” dediler. 
 |  Bu haber 2776 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Gökyüzündeki Huzurun Yerdeki Güvenceleri, Bayan ARFF Personelleri

Gökyüzündeki Huzurun Yerdeki Güvenceleri, Bayan ARFF Personelleri Gökyüzündeki Huzurun Yerdeki Güvenceleri, Bayan ARFF Personelleri

Hava Meydanları Personeli Özel Maksatlı Araçlar Simülatör Eğitim Merkezinde Eğitim Alıyor

Hava Meydanları Personeli Özel Maksatlı Araçlar Simülatör Eğitim Merkezinde Eğitim Alıyor Hava Meydanları Personeli Özel Maksatlı Araçlar Simülatör Eğitim Merkezinde Eğitim Alıyor

Harçlıkları İle Sokak Hayvanlarına Mama ve Süt Aldılar

Harçlıkları İle Sokak Hayvanlarına Mama ve Süt Aldılar Harçlıkları İle Sokak Hayvanlarına Mama ve Süt Aldılar

3 İlde Kuyumcuları Soydular

3 İlde Kuyumcuları Soydular 3 İlde Kuyumcuları Soydular

Çöpten Elektrik Üretimine Sayılı Günler Kaldı

Çöpten Elektrik Üretimine Sayılı Günler Kaldı Çöpten Elektrik Üretimine Sayılı Günler Kaldı

Tarihi Çadırcı Hamamı, Turizme Kazandırılıyor

Tarihi Çadırcı Hamamı, Turizme Kazandırılıyor Tarihi Çadırcı Hamamı, Turizme Kazandırılıyor

Başkan Başsoy’dan, Erzincanspor’a Ziyaret

Başkan Başsoy’dan, Erzincanspor’a Ziyaret Başkan Başsoy’dan, Erzincanspor’a Ziyaret

Seyir Halindeki Araç Alev Aldı

Seyir Halindeki Araç Alev Aldı Seyir Halindeki Araç Alev Aldı

Tartıştığı Otobüs Şoförü Hayatını Kurtardı

Tartıştığı Otobüs Şoförü Hayatını Kurtardı Tartıştığı Otobüs Şoförü Hayatını Kurtardı
  erzincan web tasarım