Erzincan Haber Sitesi
Tulum Peyniri Çeşitleniyor

Erzincan’da süt ve süt ürünleri üzerine faaliyet gösteren bir işletme, tulum peynirinin doğal bağırsağa doldurulmuş kangalını üretti. Büyük ilgi gören kangal tulum peynirini çeşitlendiren işletme, peynirin çörek otlu, Antep fıstıklı ve cevizlisini üretti. Erzincan’da koyun sütünden üretilip, küçükbaş hayvan postuna, plastik bidonlara ve doğal bağırsağa kangal şeklinde doldurularak basılan peyniri, İşletme ürettikleri Antep fıstıklı ve çörek otlu tulum peyniri ile çeşitlendirdi.

Uzun yıllardır Erzincan’da peynircilik yapan Özkan Beydili yaptığı açıklamada, ‘’Bu kangal tulumu ikinci denememiz. Daha önce bununla alakalı kangal tulumun sadesini denemiştik. Bununla alakalı bir deneme süreci yaşadık. Deneme sürecinde gerek peynirin lezzeti gerek peynirin firesi ve maliyeti nasıl olur hesaplaması şeklinde bir yöntemle bunu üş aşağı beş yukarı belirlemiş bulunuyoruz. Bugünde yine aynı şekilde çörek otlusu ve Antep fıstıklısını yine deneme aşamasına aldık. Bununla alakalıda yine bir deneme sürecimiz olacak. Eğer buradan da olumlu bir sonuç elde edersek bundan sonraki süreçte Tarım Bakanlığından izinleri alarak seri üretime geçmeyi düşünüyoruz. Daha önceki çalışmayla alakalı gerek basından gerek dışarıdan ayınlar duyumlar doğrultusunda ciddi bir talep oldu. İnsanların bir sempatisi bir ilgisi oldu. Bununla alakalı siparişlerimiz oldu. Yalnız şuan izinlerimiz olmadığı için bir satış işlemi gerçekleştiremedik. Bu denememizde olumlu sonuç aldıktan sonra gerekli izinlerimizi alarak satışa başlayacağız. Bu işi biz dededen gelen bir iş olduğu için çocukluktan beri bu işle haşır neşiriz biz. Tulum peyniri 52 yıllık bir tecrübe diyebiliriz. Sağolsun atalarımız daha önceden bu işe başladığı için bizde yetiştik. Burada ki temel amacımız daha doğrusu hedefimiz ambalaj sorunuydu. Çıkış noktamız ambalaj sorunuydu. Bunu daha fazla nasıl geliştirebiliriz şeklinde olduğu için kangal tulum fikri oluştu. Bununla birlikte kangalı oluştururken hem gerek müşterilerden hem de fikir bazında çeşitliliği artırmak adına tulum peynirinin bilinirliğini ve satışı artırmak adına çörek otlusu, Antep fıstıklısı gibi bu şekilde bir üretim de düşünüyoruz. Bu çalışmalar bunun için yapılıyor. Bununla birlikte çeşitliliği de artırabiliriz. Cevizli olsun bu şekilde satışı artırabilecek ürünlerle destekleyebiliriz

ERZİNCAN TULUM PEYNİRİNİN YAPILIŞI 
Erzincan tulum peynirinin yapılışı sıcakların başlaması ve ardından koyun sürülerinin yaylalara götürülmesiyle başlıyor.
Yaylalarda koyunlardan elde edilen süt çiğ olarak mayalanıp yaklaşık iki saat sonra ince ve temiz bir bezden yapılmış süzeklere alınıp peynir haline getiriliyor. 
Bir gece sonra peynir çadırlarına getirilen tulum peyniri, burada Kemah tuzu ile tuzlanıp 10 gün süreyle dinlendiriliyor. 
Tuzunu alan peynir, ardından küçük torbalara konulduktan sonra bir hafta ya da 10 gün süreyle üzerine bez örtülüp hava ve toz almaması sağlanarak suyunu tamamen çekmesi için bekletiliyor. 
Ardından Kemah tuzuyla yeniden tuzlanıp tekrar yeni torbalara sıkı şekilde basılan 
tulum peynirinin konulduğu bu torbaların ağzı dikiliyor. 
Bu şekilde 10 gün daha bekletilip suyu tamamen süzülen peynir, deri veya bidonlara basılmak üzere soğuk hava depolarına naklediliyor. 
Bidonlara ve deriye makinelerle veya elle basılan peynir, soğuk havada bir süre bekletilip 
kıvama geldikten sonra pazara sunuluyor. 
Tulum peyniri, doğal maya ve çiğ süt ile yapılması, kendine özgü lezzeti ile diğer peynirlerden farklılık gösteriyor. 
 |  Bu haber 3113 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Gökyüzündeki Huzurun Yerdeki Güvenceleri, Bayan ARFF Personelleri

Gökyüzündeki Huzurun Yerdeki Güvenceleri, Bayan ARFF Personelleri Gökyüzündeki Huzurun Yerdeki Güvenceleri, Bayan ARFF Personelleri

Hava Meydanları Personeli Özel Maksatlı Araçlar Simülatör Eğitim Merkezinde Eğitim Alıyor

Hava Meydanları Personeli Özel Maksatlı Araçlar Simülatör Eğitim Merkezinde Eğitim Alıyor Hava Meydanları Personeli Özel Maksatlı Araçlar Simülatör Eğitim Merkezinde Eğitim Alıyor

Harçlıkları İle Sokak Hayvanlarına Mama ve Süt Aldılar

Harçlıkları İle Sokak Hayvanlarına Mama ve Süt Aldılar Harçlıkları İle Sokak Hayvanlarına Mama ve Süt Aldılar

3 İlde Kuyumcuları Soydular

3 İlde Kuyumcuları Soydular 3 İlde Kuyumcuları Soydular

Çöpten Elektrik Üretimine Sayılı Günler Kaldı

Çöpten Elektrik Üretimine Sayılı Günler Kaldı Çöpten Elektrik Üretimine Sayılı Günler Kaldı

Tarihi Çadırcı Hamamı, Turizme Kazandırılıyor

Tarihi Çadırcı Hamamı, Turizme Kazandırılıyor Tarihi Çadırcı Hamamı, Turizme Kazandırılıyor

Başkan Başsoy’dan, Erzincanspor’a Ziyaret

Başkan Başsoy’dan, Erzincanspor’a Ziyaret Başkan Başsoy’dan, Erzincanspor’a Ziyaret

Seyir Halindeki Araç Alev Aldı

Seyir Halindeki Araç Alev Aldı Seyir Halindeki Araç Alev Aldı

Tartıştığı Otobüs Şoförü Hayatını Kurtardı

Tartıştığı Otobüs Şoförü Hayatını Kurtardı Tartıştığı Otobüs Şoförü Hayatını Kurtardı
  erzincan web tasarım