Erzincan Haber Sitesi
Tulum Peyniri Çeşitleniyor

Erzincan’da süt ve süt ürünleri üzerine faaliyet gösteren bir işletme, tulum peynirinin doğal bağırsağa doldurulmuş kangalını üretti. Büyük ilgi gören kangal tulum peynirini çeşitlendiren işletme, peynirin çörek otlu, Antep fıstıklı ve cevizlisini üretti. Erzincan’da koyun sütünden üretilip, küçükbaş hayvan postuna, plastik bidonlara ve doğal bağırsağa kangal şeklinde doldurularak basılan peyniri, İşletme ürettikleri Antep fıstıklı ve çörek otlu tulum peyniri ile çeşitlendirdi.

Uzun yıllardır Erzincan’da peynircilik yapan Özkan Beydili yaptığı açıklamada, ‘’Bu kangal tulumu ikinci denememiz. Daha önce bununla alakalı kangal tulumun sadesini denemiştik. Bununla alakalı bir deneme süreci yaşadık. Deneme sürecinde gerek peynirin lezzeti gerek peynirin firesi ve maliyeti nasıl olur hesaplaması şeklinde bir yöntemle bunu üş aşağı beş yukarı belirlemiş bulunuyoruz. Bugünde yine aynı şekilde çörek otlusu ve Antep fıstıklısını yine deneme aşamasına aldık. Bununla alakalıda yine bir deneme sürecimiz olacak. Eğer buradan da olumlu bir sonuç elde edersek bundan sonraki süreçte Tarım Bakanlığından izinleri alarak seri üretime geçmeyi düşünüyoruz. Daha önceki çalışmayla alakalı gerek basından gerek dışarıdan ayınlar duyumlar doğrultusunda ciddi bir talep oldu. İnsanların bir sempatisi bir ilgisi oldu. Bununla alakalı siparişlerimiz oldu. Yalnız şuan izinlerimiz olmadığı için bir satış işlemi gerçekleştiremedik. Bu denememizde olumlu sonuç aldıktan sonra gerekli izinlerimizi alarak satışa başlayacağız. Bu işi biz dededen gelen bir iş olduğu için çocukluktan beri bu işle haşır neşiriz biz. Tulum peyniri 52 yıllık bir tecrübe diyebiliriz. Sağolsun atalarımız daha önceden bu işe başladığı için bizde yetiştik. Burada ki temel amacımız daha doğrusu hedefimiz ambalaj sorunuydu. Çıkış noktamız ambalaj sorunuydu. Bunu daha fazla nasıl geliştirebiliriz şeklinde olduğu için kangal tulum fikri oluştu. Bununla birlikte kangalı oluştururken hem gerek müşterilerden hem de fikir bazında çeşitliliği artırmak adına tulum peynirinin bilinirliğini ve satışı artırmak adına çörek otlusu, Antep fıstıklısı gibi bu şekilde bir üretim de düşünüyoruz. Bu çalışmalar bunun için yapılıyor. Bununla birlikte çeşitliliği de artırabiliriz. Cevizli olsun bu şekilde satışı artırabilecek ürünlerle destekleyebiliriz

ERZİNCAN TULUM PEYNİRİNİN YAPILIŞI 
Erzincan tulum peynirinin yapılışı sıcakların başlaması ve ardından koyun sürülerinin yaylalara götürülmesiyle başlıyor.
Yaylalarda koyunlardan elde edilen süt çiğ olarak mayalanıp yaklaşık iki saat sonra ince ve temiz bir bezden yapılmış süzeklere alınıp peynir haline getiriliyor. 
Bir gece sonra peynir çadırlarına getirilen tulum peyniri, burada Kemah tuzu ile tuzlanıp 10 gün süreyle dinlendiriliyor. 
Tuzunu alan peynir, ardından küçük torbalara konulduktan sonra bir hafta ya da 10 gün süreyle üzerine bez örtülüp hava ve toz almaması sağlanarak suyunu tamamen çekmesi için bekletiliyor. 
Ardından Kemah tuzuyla yeniden tuzlanıp tekrar yeni torbalara sıkı şekilde basılan 
tulum peynirinin konulduğu bu torbaların ağzı dikiliyor. 
Bu şekilde 10 gün daha bekletilip suyu tamamen süzülen peynir, deri veya bidonlara basılmak üzere soğuk hava depolarına naklediliyor. 
Bidonlara ve deriye makinelerle veya elle basılan peynir, soğuk havada bir süre bekletilip 
kıvama geldikten sonra pazara sunuluyor. 
Tulum peyniri, doğal maya ve çiğ süt ile yapılması, kendine özgü lezzeti ile diğer peynirlerden farklılık gösteriyor. 
 |  Bu haber 3233 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Yangın Paniğe Neden Oldu

Yangın Paniğe Neden Oldu Yangın Paniğe Neden Oldu

Kaçak Avcıya 17 Bin 194 TL Para Cezası

Kaçak Avcıya 17 Bin 194 TL Para Cezası Kaçak Avcıya 17 Bin 194 TL Para Cezası

Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına Off Road Ekibi Yetişti

Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına Off Road Ekibi Yetişti Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına Off Road Ekibi Yetişti

Erzincan İtfaiyesinden Köpek Kurtarma Operasyonu

Erzincan İtfaiyesinden Köpek Kurtarma Operasyonu Erzincan İtfaiyesinden Köpek Kurtarma Operasyonu

Türk Kızılay’ı Aç Kalan Hayvanların İmdadına Yetişti

Türk Kızılay’ı Aç Kalan Hayvanların İmdadına Yetişti Türk Kızılay’ı Aç Kalan Hayvanların İmdadına Yetişti

Şehrin Göbeğinde Kayak Keyfi

Şehrin Göbeğinde Kayak Keyfi Şehrin Göbeğinde Kayak Keyfi

Öğrencilerden, Vali Arslantaş'a İlginç Teşekkür

Öğrencilerden, Vali Arslantaş'a İlginç Teşekkür Öğrencilerden, Vali Arslantaş'a İlginç Teşekkür

Kar Yağmasına En Çok Çocuklar Sevindi

Kar Yağmasına En Çok Çocuklar Sevindi Kar Yağmasına En Çok Çocuklar Sevindi

Erzincanlılar Güne Kar İle Uyandı

Erzincanlılar Güne Kar İle Uyandı Erzincanlılar Güne Kar İle Uyandı
  erzincan web tasarım