Erzincan Haber Sitesi
800 Yıllık Ahilik Geleneğini Yeniden Canlandırılıyor

Erzincan’da 800 yıllık Ahilik geleneğini yeniden canlandırılıyor. Yeni uygulama kapsamında, esnaf sabahları dükkanını camii hoparlörlerinden yapılan Ahi duası ile açıyor.

Erzincan'da Yeni Sanayi Sitesi'nde bulunan esnaflar İl Müftüsü Yavuz Karabayır'ın cami minaresinden seslenerek okuduğu siftah ve bereket duasıyla işlerine başladı.

Yeni Sanayi Sitesi esnafı Hz. Hasan Hüseyin Cami'inde İl Müftülüğü tarafından organize edilen, cami içerisinde hazırlanan kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı sonrası Müftü Karabayır, cami içerisinden ve minarelerden yükselen siftah ve bereket duasını okunmasının ardından esnaf iş yerlerini açtı.

Erzincan Müftüsü Yavuz Karabayır: “Erzincan Müftülüğü olarak, Erzincan esnafımıza yönelik bir takım hizmetlerimiz devam etmekte. Bu hizmetlerden en önemlisi de sabah kahvaltılarında buluşup birlik ve beraberliği pekiştirme adına, muhabbet ve kardeşlik adına kahvaltılar düzenledik. Bundan sonra esnafımızın da talebi üzerine ecdadımızda uygulandığı gibi Ahilik Teşkilatının özellikle hafta başlarında bereket duası olarak yaptıkları duayı da o geleneği de canlandırma düşüncesi ve aynı zaman da da, bir hayra vesile olup dualar edilmesi düşüncesi ile Ahilik duasını da yapmayı düşündük. İnşallah buda bir hayra vesile olur. Esnafımızın bizden bekledikleri dualarla ecdadımızın yapmış olduğu şekilde o geleneği de canlandırmayı düşünüyoruz. Özellikle Pazartesi günleri, eskiden olduğu gibi hafta başında bu dua ile dükkanlarını açıp bereketli, huzurlu bir ticaret yapabilmeleri için dualarla başlayacağız inşallah” dedi

Uygulamadan memnun olduklarını belirten esnaflar ise “Bu tür etkinliklerin Müftümüz tarafından organize edilmesi ve dernek yönetimini de buna iştirak etmesi esnafın birliği, bütünlüğü açısından çok faydalı ve olumlu bir harekettir. Olumlu bir etkinliktir. Bu tür faaliyetlerin devamının gelecekte esnafımız için faydalı olacağını düşünüyorum” dedi. 
 |  Bu haber 2888 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Bayram Tatili Yolunda Kaza 6 Yaralı

Bayram Tatili Yolunda Kaza 6 Yaralı Bayram Tatili Yolunda Kaza 6 Yaralı

Türk Bayraklı Uçuş İle ABD’ye Tepki

Türk Bayraklı Uçuş İle ABD’ye Tepki Türk Bayraklı Uçuş İle ABD’ye Tepki

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Senatosu’ndan ABD’ye Tepki

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Senatosu’ndan ABD’ye Tepki Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Senatosu’ndan ABD’ye Tepki

Erzincanlı Esnaflardan Türk Lirasına Kampanyalı Destek

Erzincanlı Esnaflardan Türk Lirasına Kampanyalı Destek Erzincanlı Esnaflardan Türk Lirasına Kampanyalı Destek

Kurbanlık Hayvan Satış Yerleri Denetlendi

Kurbanlık Hayvan Satış Yerleri Denetlendi Kurbanlık Hayvan Satış Yerleri Denetlendi

49 Bin 897 Kişi Uçtu

49 Bin 897 Kişi Uçtu 49 Bin 897 Kişi Uçtu

Erzincan-Sivas Demir Yolu Ulaşıma Kapandı

Erzincan-Sivas Demir Yolu Ulaşıma Kapandı Erzincan-Sivas Demir Yolu Ulaşıma Kapandı

Kurban Yakalama Timi Çalışmalara Başladı

Kurban Yakalama Timi Çalışmalara Başladı Kurban Yakalama Timi Çalışmalara Başladı

Minibüs Elektrik Direğine Çarptı 6 Yaralı

Minibüs Elektrik Direğine Çarptı 6 Yaralı Minibüs Elektrik Direğine Çarptı 6 Yaralı
  erzincan web tasarım