Erzincan Haber Sitesi
Okumak Büyük Silahtır

Küçük yaşta geçirdiği ateşli hastalık (Spastik Cerebral Palsy) sonrası yürüme yitisini kaybeden 27 yaşında ki Yakup Çaybaşı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuma-yazma seferberliği kampanyası kapsamında okuma yazma öğrenecek. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuma-yazma seferberliği kampanyası Erzincan’da başladı. Kampanya kapsamında okuma yazma öğrenmek isteyen ve Erzincan İl Milli eğitim Müdürlüğüne başvuran 27 yaşında ki yürüme engelli vatandaş Yakup Çaybaşı okuma yazma eğitimlerine başladı.

Küçük yaşta geçirdiği ateşli hastalık (Spastik Cerebral Palsy) sonrası yürüme yitisini kaybeden ve yürüyemeyen ailesini de maddi imkansızlıklardan dolayı okutamadığı Yakup Çaybaşı, için fizik tedavi gördüğü özel eğitim merkezinde İl Milli eğitim Müdürlüğü tarafından okuma yazma kursu verilmeye başladı. Erzincan’a 15 kilometre uzaklıkta bulunan Davarlı köyünde ikamet eden Yakup Çaybaşı, okuma yazma öğrenmesi için önce rehabilitasyon merkezi ekibi tarafından özel eğitim merkezine getiriliyor. Daha sonra da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen öğretmen tarafından okuma yazma öğreniyor. İlk dersini İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün’den alan Yakup Çaybaşı’nın hayali ise önce yürümek daha sonra da okuma yazma öğrenmek. Okuma yazma öğrendiğinde ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazacağını söyleyen engelli vatandaş Yakup Çaybaşı, “Okumak büyük silahtır. Silah ile yenemeyiz ama okuma ile yeneriz. Cahile laf anlatamayız ama okumuşa laf anlatırız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuma-yazma seferberliği kampanyası kapsamında okuma yazma eğitimi alan Yakup Çaybaşı’na Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da okuma yazma seti hediye edildi.

Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün: “1 Şubat 2018 günü Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri hanımefendinin görsel basın yoluyla tüm Türkiye’de başlatmış oldukları ‘Okur Yazarlık Seferberliği’ neticesinde Milli Eğitim Bakanlığımız 5 Şubat 2018 tarihinde 2018/4 nolu genelgeyi yayınlamak suretiyle tüm ülkemizde zaman zaman daha önce de yapıldığı gibi bir okuryazarlık seferberliği başlatıldı. Biz de ilimizde genelge gereğince yapılacak olan ön çalışma hazırlıkları, ilgilendirme çalışmaları, plan ve programlarını aynı gün itibariyle başlatmış olduk. Özellikle ve öncelikle ‘Okur Yazarlık Seferberliği’ kelimesi üzerinde durmak istiyorum. Gerçekten bu konuda sefer ve seferberlik kelimesini irdelediğimiz zaman sefer yola çıkmak. Seferberlik maddi ve manevi bütün güçleri bir araya getirmek suretiyle savaşa hazırlık yapmak demektir. Burada gerçek manada bir savaş var ise evet en büyük savaş cehalet ile yapılan savaştır. Bundan dolayı az önce de bugün başlatmış olduğumuz bu seferberlik içerisinde ki Yakub’umuzun en önemli güç kalemdir sözünden de yola çıkmak suretiyle, özellikle ilimizde bu konuda bir seferberlik başlatmış bulunuyoruz. Sayın valimizin talimatlarıyla biz geçen yıl bir çalışma yaptık. Önceki yıl ilimizde toplam 400 civarında okuryazar olmayan halk eğitim kurslarımıza katılmak suretiyle sertifika aldığını düşündüğümüzde geçen yıl yaptığımız çalışmada bin 609 vatandaşımız okuryazarlık sertifikası aldı. Şuan da hali hazırda kurumlarımızda okullarımızda 285 kursiyerimiz okuryazar olabilmek için öğretmenlerimiz tarafından okuryazarlığı kendisine verilmektedir. / Hangi köyde, hangi mezrada, hangi mahallede, hangi evde nerede olursa olsun, kim olursa olsun bize söylendiği zaman biz evine kadar gideceğiz. Bütün imkanları materyalleri, dökümanları ne varsa tarafımızdan bulunarak verilmek suretiyle biz ilimizde okuryazar olmayan hiçbir kimsenin kalmasını kesinlikle istemiyoruz. İl olarak, öğretmenlerimiz olarak, okullarımız olarak hepimiz bu konuda seferber olduk. / Yakup kardeşimiz merkeze yakın bir köyümüzde ikamet etmekte. Normal de biz eve kadar köye kadar gidiyoruz. Fakat Yakub’umuz aynı zaman da özel eğitim almakta. Ve bu kuruma geldiğini bize bildirdiğinden dolayı kurumda bu eğitimi almak istedi. Onun için bu kurumda bugün Yakub’umuzun okuryazarlığı ile ilgili olarak ilk dersi başlatmış oluyoruz” dedi.

Okuma yazma öğrenmek isteyen Yakup Çaybaşı: “Sayın Cumhurbaşkanımıza bu okuma yazma seferberliğini başlattığı için teşekkürlerimi sunarım. Şükranlarımı sunarım. Allah yardımcısı olsun. Başımızdan eksik eylemesin. Sayın Valimizden Allah razı olsun. Ona da teşekkür ederim. Sayın İsmet Yılmaz’a da teşekkür ederim. İlk kitabımı da sayın Cumhurbaşkanımıza hediye edeceğim. Onu da görmek çok isterim. Üniversiteye kadar gideceğim. Okuyacağım. En büyük silah kalemdir. Cahil kalmayın. Sayın cumhurbaşkanımın dediğinden yola çıkarak. Sayın Cumhurbaşkanım demiştir ki cahil kalmasınlar. Okumak büyük silahtır. Silah ile yenemeyiz ama okuma ile yeneriz. Cahile laf anlatamayız ama okumuşa laf anlatırız. / Ben CP hastasıyım. Fizik tedavi rehabilitasyon merkezinde tedavi alıyorum. Okumayı da çok istiyorum. / Okumayı öğrenemedim. Rahatsızlığımdan dolayı, köydeyim diye olmadı. Ailemin maddi durumu yoktu. Götüremedi. Sayın cumhurbaşkanım böyle özel eğitimleri verdiği sürece, bize her yerde destek çıkar. Demiştir ki engelli vatandaşım evlere kilitlenmesin. Sayın Bakanlarım İsmet Yılmaz hocam yine öyle der. Der ki sevgili vatandaşlar engellilerinizi eve kilitlemeyin. Biz hakları verdik. Siz çocuklarınızı yollayın okusunlar. Müdür olsunlar. Okusunlar vali olsunlar bu ülkeye. / Üniversiteye kadar gidip devlete millete hayırlı vatandaş olmayı istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanım. Desteklerinizi de bekliyorum. Ayıca sizi de görmek çok istiyorum. Sayın Başbakanımıza’da, İsmet Yılmaz hocama da selamlar olsun. / En büyük hayalim önce yürümek sonra okuyup Cumhurbaşkanıma mektup yazmaktır. Cumhurbaşkanım engelliler için herkesi uyarmıştır. İş adamlarına duyuru yapmıştır. Sevgili iş adamları engelliler için sizde elinizden geleni yapınız. Okuma yazma öğreneyim hemen Cumhurbaşkanıma mektup yazacağım” diye konuştu.
 |  Bu haber 3013 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kalbinden Bıçakla Yaralanan Bir Kişi Öldü

Kalbinden Bıçakla Yaralanan Bir Kişi Öldü Kalbinden Bıçakla Yaralanan Bir Kişi Öldü

Trafik Kazasında Motosiklet Sürücüsü Ağır Yaralandı

Trafik Kazasında Motosiklet Sürücüsü Ağır Yaralandı Trafik Kazasında Motosiklet Sürücüsü Ağır Yaralandı

Zirve’de Afrin’e Destek

Zirve’de Afrin’e Destek Zirve’de Afrin’e Destek

Doğu Ekspresine Mehterli Karşılama

Doğu Ekspresine Mehterli Karşılama Doğu Ekspresine Mehterli Karşılama

Kamyon Dolusu Kaçak Yakalandı

Kamyon Dolusu Kaçak Yakalandı Kamyon Dolusu Kaçak Yakalandı

Araçların Yayalara Çarptığı Kazalar MOBESE Kameralarında

Araçların Yayalara Çarptığı Kazalar MOBESE Kameralarında Araçların Yayalara Çarptığı Kazalar MOBESE Kameralarında

Piyasa Değeri Yaklaşık 7 Milyon TL’lik Uyuşturucu Ele Geçirildi

Piyasa Değeri Yaklaşık 7 Milyon TL’lik Uyuşturucu Ele Geçirildi Piyasa Değeri Yaklaşık 7 Milyon TL’lik Uyuşturucu Ele Geçirildi

Başkan Türel’den, Antalya Erzincanlılar Yardımlaşma Derneğine Ziyaret

Başkan Türel’den, Antalya Erzincanlılar Yardımlaşma Derneğine Ziyaret Başkan Türel’den, Antalya Erzincanlılar Yardımlaşma Derneğine Ziyaret

Avcılar "Zeytin Dalı Harekatı"na Destek İçin Kan Verdi

Avcılar Avcılar "Zeytin Dalı Harekatı"na Destek İçin Kan Verdi
  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.
  erzincan web tasarım