Erzincan Haber Sitesi
Kurban Yakalama Timi Çalışmalara Başladı

Kurban Bayramına az bir zaman kala Erzincan Belediyesi kaçan kurbanlar için önlemler almaya başladı. 
Erzincan Belediyesi tarafından kurulan ‘Kurban Yakalama Timi’, kaçan kurbanlıkları atlar, ATV motorlar ve ‘drone’ olarak bilinen insansız hava aracı yardımıyla yakalayacak. Tim bayram sonuna kadar vatandaşlara ücretsiz hizmet verecek. 
Erzincan’da oluşturulan tim bayram öncesi antrenmanlarına başladı. 
Erzincan Belediyesi tarafından Kurban Bayramı’nda kaçan kurbanlık hayvanları yakalayabilmek için kurulan ‘Kurban Yakalama Timi’ antrenmanlarına başladı. Kurban Bayramı öncesi sıkı bir eğitimden geçen ve 6 silahlı kara ekibi olmak üzere 1 atlı, 2 ATV ve 1 drone toplam 10 kişiden oluşan tim, bayram öncesi kaçan kurbanlık hayvanlara doğru ve etkili müdahale tekniklerini öğrenmek hem de zorlu görev için kondisyon kazanmak için antrenmanlara başladı. 
Antrenmanlarda kaçan kurbanlara kement ve uyuşturucu silahla nasıl müdahale edeceklerini uygulamalı öğrenen tim, koşu, şınav çekme gibi fiziksel dayanıklılığı artıran çalışmalar da yapıyor. Tim, arefe gönüne kadar antrenmanlarını sürdürürken, bayram döneminde de kaçacak kurbanlıkları karadan atlar ve ATV motorlar ile havadan drone ile takip ederek yakalayacak. 
Özellikle araçların girmediği dar sokaklarda atlı ekip ve drone ile takip yapılırken, gruplar halinde çalışarak kaçan kurbanlıkları etkisiz hale getirecek. 

Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy: “Bugün itibariyle Erzincan Belediyemiz kurban Bayramı ile ilgili hazırlıklarına son sürat başlamış vaziyette. Kurban Bayramının birinci günü mezbahanemiz de yaklaşık 250 baş hayvan kesimi yapılacaktır. 1-2-3 günlerde kesim devam edecektir. Hemşerilerimiz belediyemizden, veteriner hekimliği müdürlüğümüzden sıra alarak kurbanlarını kestireceklerdir. Ayrıca kurban kesim zamanlarında o iki üç gün sürecinde bazı kesim yerine kurbanlar götürülürken aksamalar oluyor. Kurbanlar kaçabiliyor. Arabadan indirirken, bindirirken, çekerken vatandaşın elinden kaçabiliyor. Bunlarında usulüne uygun olarak mezbahanemize götürülebilmesi için, vatandaşa yardımcı olma babında biz Erzincan Belediyesi olarak yine bir tim oluşturduk. Bu timimizde 10 personelimiz olacak. Personelimizin elinde drone olacak. Yine hayvanları uzaktan vurabileceği ve onları uyuşturup kurban yerine götürebileceğimiz silahlar olacak. Uyuşturucu silahlar olacak. Ayrıca ATV’lerimiz olacak. Bunun yanında bir tane süvari ekibimiz yine at üzerinde kement atabilecek, yakalayabilecek bir ekibimiz olacak. Bununla birlikte kurban bayramında vatandaşlarımızın kaçan kurbanlarını rahatlıkla yakalayıp kesim yerlerine götürmek için timimiz bugünden itibaren çalışmalarına başladı. İnşallah 21 Ağustos günü kurban bayramına hazır olarak girmiş olacağız”

Tim Şefi Ertuğrul Telli: “Kurban Bayramının yaklaşmasından dolayı bu senede her zaman olduğu gibi kondisyon çalışmalarımıza başladık. İki hafta evvelinden. Hayvanı en kısa zaman da nasıl etkisiz hale getirmek için arkadaşlara burada bilgi veriyoruz. Kondisyon çalışması yapıyoruz. Şınav çekiyoruz. Günlük 6 kilometre koşuyoruz. Kement atıyoruz. Hayvanı kaçan kurbanlığı en kısa zaman da etkisiz hale getirmek için uğraş veriyoruz. Bu sene ekip 10 kişi 2 tane ATV aracımız var. Bir tane süvarimiz var. Bir tane de drone’umuz var” dedi.
 |  Bu haber 2815 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Dev Mantar Şaşırttı

Dev Mantar Şaşırttı Dev Mantar Şaşırttı

Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi

Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi

19 Günde 1919 Kilometre

19 Günde 1919 Kilometre 19 Günde 1919 Kilometre

Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu

Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu

Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi

Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi

Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde

Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde

Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası

Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası

Öğrencilerden Sürücülere Uyarı

Öğrencilerden Sürücülere Uyarı Öğrencilerden Sürücülere Uyarı

Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor

Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor
  erzincan web tasarım