Erzincan Haber Sitesi
Tarihi Çadırcı Hamamı, Turizme Kazandırılıyor

Çadırcı Hamamı Erzincan’ın eşsiz coğrafyası ve konumu sayesinde tarih boyunca ilgi odağı oldu ve çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptı. Erzincan’ın zengin kültür ve tarih birikimini turizme kazandırıp tarihi dokunun yeniden canlanmasına öncülük ederek turizmi canlandırıp yöre halkının da ekonomik düzeyine katkı sağlanacak.

Çadırcı Hamamının Erzincan'da ayakta kalan en sağlam klasik Osmanlı yapılarından biri olduğunu ve Çadırcı Hamamı’nı rölöve, restorasyon ve restitasyon işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile birlikte Erzincan’da Turizm’e önemli bir eser kazandırılacağını kaydeden Erzincan İl Kültür ve Turizm Müdürü Arda Heb önümüzdeki sezonda Çadırcı Hamamının ziyarete açılacağını söyledi.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Arda Heb; “Çadırcı hamamımız 2017 yılı Eylül ayı içerisinde Tarihi Kent Bölgelerinin Canlandırılması Ve Tanıtımı Projesi kapsamında, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi DAP’a sunmuş olduğumuz bir çalışma ile başladığımız bir eser. Hamamımız klasik Osmanlı Hamamı olup Erzincan’ın ayakta kalan en sağlam Osmanlı yapılarındandır. Hamamımızda doğu tarafından bir kapıdan girilir. Kapıların üzerinde kitabe mevcuttur. Ana kapıdan soğuk bir camekânla girilir. Buradan ılıklıktan geçmek suretiyle sıcaklık bölümüne geçilir. Soğukluk, ılıklık ve halvetlerin kubbe ile eyvanlar üzerine tonozla örtülmesi ile oluşuyor. Örtü malzememiz tuğla olarak yapılmış. 4 Eyvan ve 4 halvet hücreli bir hamam olarak günümüze ulaşmıştır Çadırcı Hamamı. Geç Osmanlı dönemi yapısı olan Çadırcı Hamamı günümüze ulaşan kitabelerde yapım yılı olarak 1548 yılını göstermektedir. Hamamımızda külhan dediğimiz kısım hamamın güney kısmında olup külhanda ısıtılan suyun buharı alt zeminden hamamı komple gezmesi için yapılan sistemle hamamın ısıtılması sağlanmaktadır. Hamamımız klasik Osmanlı Hamamı özelliklerinden 4 eyvan ve 4 halvet hücreleri günümüze kadar ulaşmıştır. Mülkiyeti Erzincan Valiliğine ait olan Çadırcı Hamamı yapımımız üç hafta sonra tamamlanmış olacak ve önümüzde ki sezonla halkımızın ziyaretine açılmış olacak” diye konuştu.     

Erzincan' da ayakta kalan en sağlam klasik Osmanlı yapılarından biri olan Çadırcı Hamamı, Şeyh Ahmed bin Mahmud tarafından 1548 yılında yaptırılmış.  Dört eyvanlı ve köşe hücreli bu yapıya doğu tarafında bulunan iki farklı kapıdan girilmektedir. Soyunma, soğukluk ve sıcaklık bölümlerinden oluşan hamamın bu bölümleri pandantifli kubbelerle örtülüdür. 
 |  Bu haber 3089 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Dev Mantar Şaşırttı

Dev Mantar Şaşırttı Dev Mantar Şaşırttı

Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi

Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi

19 Günde 1919 Kilometre

19 Günde 1919 Kilometre 19 Günde 1919 Kilometre

Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu

Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu

Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi

Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi

Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde

Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde

Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası

Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası

Öğrencilerden Sürücülere Uyarı

Öğrencilerden Sürücülere Uyarı Öğrencilerden Sürücülere Uyarı

Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor

Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor
  erzincan web tasarım