Erzincan Haber Sitesi
Çöpten Elektrik Üretimine Sayılı Günler Kaldı

Erzincan Belediyesi tarafından şehirde yeni bir atık depolama alanın oluşturulması ve atık gazından enerji üretecek tesisin ihalesini gerçekleştirdi. Son teknoloji ile kurulacak tesis sayesinde hem çöplerin bertarafı sağlanacak hem de elektrik enerjisi elde edilecek.

Kurulacak olan tesis ile günlük 1,5 mw elektrik elde edilerek yaklaşık 6500 konutun enerjisi karşılanacak. Bu tesis sayesinde atıklardan oluşan metan gazının doğaya salınımı ve atıklardan doğaya karışan sızıntı suları engellenmiş olacak. Ayrıca görüntü ve çevre kirliliğine yol açan çöp dağları da ortadan kalkacak.

Erzincan Belediyesi merkeze bağlı Çağlayan beldesi karayolu üzerinde bulunan yeni bir atık depolama alanı oluşturulması ve metan gazından enerji üretecek tesisin ihalesini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdi. Metan gazından elektrik enerjisi üretimi ile ilgili hazırlanan proje kapsamında bölgeye uygun teknolojiler kullanılarak 600 bin kilovatlık bir enerji üretiminin gerçekleşmesi ve elektrik ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Ayrıca kurulacak tesis sayesinde atıklardan oluşan metan gazının doğaya salınımı ve atıklardan doğaya karışan sızıntı suları engellenerek görüntü ve çevre kirliliğine yol açan çöp dağları da ortadan kalkacak.

3 bin metrekare alan üzerine kurulan ve 2 Milyon 250 Bin Dolar maliyetli tesiste günlük 1,5 mw elektrik elde edilerek yaklaşık 6 bin 500 konutun enerjisi karşılanacak. Ayrıca geri dönüşebilen atıkları ülke ekonomisine kazandırarak dışa bağımlı olunan enerji ve hammadde konusunda büyük bir tasarruf sağlanacak.
Yap işlet devret modeliyle hayata geçirilecek olan tesis sayesinde atıklardan doğaya karışan atık sızıntılarının önüne geçilecek ve patlama riski ortan kalkacak. Proje hayata geçtiğinde, katı atıklardan enerji üretmenin yanında görüntü ve çevre kirliliğinin önüne geçmiş olunacak. Ayrıca mevcut atık depolama alanı da ıslah edilip 40 bin metrekarelik yeşil alan haline getirilecek.

Çöp alanında yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirmelerde bulunan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy yaptığı açıklamada; “Burası yaklaşık 100 Bin metre karelik bir alan ve yaklaşık 40 yıldır bu alana Erzincan belediyesi ve beldelerin çöpleri taşınıyor. Yıllardır vahşi depolama dediğimiz bir sistemle depolanıyordu. Atıl bir vaziyette kötü bir çevre oluşturarak, çevreye koku salarak ve görüntü kirliliği ile çevreyi tehdit eden aynı zaman da hava limanına yakın olması nedeniyle kuşların uçaklarla ilintisi olduğundan dolayı ciddi manada hava yolunu da tehdit eden bir çöp alanı idi.

Erzincan belediyesi olarak göreve geldikten sonra ıslahı ile ilgili çalışma başlattıklarını belirten başkan Başsoy, Bildiğiniz gibi burada büyük bir yangın çıkmış ve 4 ay sonra söndürebilmişti. O zaman bu yangının sebebi çöp içerisinde sıkışan gazın hava ile teması ile birlikte yanmaya başlayan bütan gazı dediğimiz bir çeşit gaz. Bu gaz ozon tabakasını tehdit ettiği gibi, çevreyi ve ıslah etmediğimiz bu alanda ki gaz boşa gitmiş oluyor.

Burada uzun süre ne yapabiliriz çalışmasını arkadaşlarımız ile birlikte kafa yorarak buranın nasıl ıslah olacağını planladık. Buranın durumu ile yurt dışı ziyaretleri de gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Başsoy, buranın tamamen ıslahı ile yapılacak çalışma sisteminde Erzincan Çöp üretiminde ki kapasitenin yetersiz olduğu, verimli ve ekonomik olmadığını anladık. Yeniden çöpün ıslah edilmesine döndük dedi.

Bulunduğumuz alan çöp alanında 100 Bin metre kare alanında çöpün kapatılarak, içerisindeki boru sistemiyle enerji elde etme projemizi hayata geçirmiş olduk. İlimizde Erzincan’da günlük ilçeler hariç 170 ton çöp dökülüyor. 170 ton çöpten 1,6 megavat elektrik elde ederek sisteme vereceğiz. Buradan elde edilecek elektrik yedi mahallemizin elektriğini bedavaya getirmek demek.  Burada sadece elektrik elde etmekle kalmıyoruz, çöp dağının ıslahı, çimlendirme, ağaçlandırma ve burada ki görüntü kirliliğini de tamamen ortadan kaldırıyoruz. Burada 170 ton çöpün üzerleri günlük toprakla kapanıyor. Ve alttaki boru sistemi ile birlikte üzerinde bulunduğumuz tesise geliyor. Aldığımız Bütan gazı burada dinlendirme birimine geliyor, daha sonra jeneratöre, sonra trafoya geldikten sonra üretilen elektrik  şehir şebekesine ilgili firmaya satarak buradan 1.6 megavat elektrik elde edilmiş olacak.

Bu işlemleri Erzincan Belediyesi olarak cebimizden bir tek kuruş dahi çıkmadan yap işlet devret modeli ile ihale ettik. 15 yıl ilgili firma üretimi yapacak, çalıştıracak, aynı zaman da hem üretimden hem de yer ili ilgili belediyemize kira ödeyecek. Elde edilen cirodan da katkı alacağız.

Erzincan belediyemiz 15 yıl sonra çok güzel bir enerji tesisini bünyemize katmış olacağız. İlgili firmaya teşekkür eden başkan Başsoy, buraya getirilen makineler yurt dışından ithal olarak getirildi. Çok ciddi ücret ödendi. Burada ki maliyet yaklaşık 20 milyon TL’yi bulacak. Bu büyük yatırımda emeği olan tüm çalışanlarımıza özellikle teşekkür ediyorum” dedi.
 |  Bu haber 2913 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Dev Mantar Şaşırttı

Dev Mantar Şaşırttı Dev Mantar Şaşırttı

Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi

Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi

19 Günde 1919 Kilometre

19 Günde 1919 Kilometre 19 Günde 1919 Kilometre

Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu

Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu

Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi

Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi

Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde

Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde

Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası

Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası

Öğrencilerden Sürücülere Uyarı

Öğrencilerden Sürücülere Uyarı Öğrencilerden Sürücülere Uyarı

Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor

Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor
  erzincan web tasarım