Erzincan Haber Sitesi
Hava Meydanları Personeli Özel Maksatlı Araçlar Simülatör Eğitim Merkezinde Eğitim Alıyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Erzincan Havalimanı bünyesinde bulunan Uçak Yangın Simülatörü Eğitim Tesisi ile Özel Maksatlı Araçlar Simülatör Eğitim Merkezi, Türkiye'deki hava meydanlarında çalışan personelin yanı sıra yurt dışından da eğitim almak isteyenlere hizmet veriyor.

Özel Maksatlı Araçlar Simülatör Eğitim Merkezinde Türkiye'deki hava meydanlarında çalışan personel karla mücadele ve yangınla mücadelede eğitim alıyorlar. 4 adet masa tipi 2 adette hareketli kabin içerisinde eğitim alan hava meydanlarında çalışan personelin amacı uçakların güvenli bir şekilde piste iniş ve kalkışlarını sağlamak.

DHMİ Elazığ Havalimanı Personeli Mehmet Şenel: “Araçlar zaten kullandığımız araçların birebir aynısı. Burada aynı araçlarla kış öncesi hazırlık yapıyoruz. / Kıştan önce yaz aylarında simülatör de araçlarla eğitim alarak bilgilerimizi pekiştiriyoruz. Kışa hazırlanıyoruz. Oluşabilecek olumsuzlulara karşı daha öncesinden önlem almış oluyoruz”

DHMİ Kahramanmaraş Havalimanı Personeli Adem Keleş: “Kurstaki amacımız uçağımızın karla mücadele de güvenli bir şekilde piste inmesini sağlamak. Kurumumuzda gelişen teknolojilerle beraber kendisini daha da yenilemek için ve personel arkadaşlarımıza da eğitimi daha iyi bir şekilde alıp meydanlarında daha güzel bir pist çalışması yapmak için bu şekilde kurslara katılıyoruz. / Kurs çok verimli geçti. Bu sene ki teknolojik gelişmelerle birlikte geçen seneye göre daha başarılı geçti. Daha verimli geçti”

DHMİ Amasya Merzifon Havalimanı Personeli Fatih Koçyiğit: “Kış ayları öncesi Erzincan Simülatör Eğitim Merkezine gelip burada kış öncesi tazeleme eğitimi yapıyoruz. Şoför ve iş makinesi sürücüsü kadrosu ve makine birimi bünyesinde yolcuların güvenli bir şekilde piste iniş, kalkış yapabilmesi için pisti hazırlıyoruz. Uçaklarımızı güvenli bir şekilde indiriyoruz”

Erzincan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Makine Mühendisi Şener Çakmakçı: “Erzincan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Makine Mühendisi olarak çalışıyorum. Aynı zaman da karla mücadele simülatörü eğitmeniyim. Yılda bir yada iki kez karla mücadele sezonları öncesi bu eğitimi düzenliyoruz. 20-30 kişilik guruplar halinde arkadaşlarımızı alıyoruz. Karla mücadele sezonu öncesinde arkadaşların gerek araçlardaki nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgilerini tazelemek, gerekse karla mücadele atmosferini yaşamaları adına bu eğitimleri düzenliyoruz. 4 adet aracımız var simülatör merkezimizde. Bunlardan P21S siye tanımladığımız tır versiyonu, P21C Kompakt diye tanımladığımız kamyonet versiyonu ve rotatif kar püskürtücü, dördüncü olarak ta diyazing aracımız buzlanmayı önleyici diyazing aracımızın simülatörü var merkezimizde. İki adet hareketli kabinimiz var. Bunun yanında 4 adet masa tipi simülatörümüz var. Aynı anda 6 kişiye birden simülatör eğitimi verebiliyoruz. Bu simülatör eğitiminde tüm arkadaşlar aynı oyun içerisinde farklı senaryolarda eğitimlerini alıyorlar. Tüm iklim şartlarını burada simüle edebiliyoruz. Kar yağışını, rüzgar yönünü şiddetini, yerin buzlu olup olmamasını, kar kalınlığını, simülatör de kontrol edebiliyoruz. Bu şekilde farklı senaryolarda gece gündüz farklı senaryolarda eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Arkadaşlardan geri aldığımız dönüşümlerde eğitimlerin faydalı olduğunu görüyoruz. Özellikle karla mücadele yılda bir kez yapılıyor.  Bu süreçte arkadaşlar araçların nasıl kullanıldığını, hangi düğmenin ne işe yaradığını unutabiliyorlar. Dolayısıyla karla mücadele sezonu öncesinde böyle bir eğitimin olması yeniden o aracın hangi düğme ne işe yarıyor, ne şekilde davranması gerekiyor. Önceliklerimiz neler. Nereden kar kürenmeye başlaması gerekiyor. Nasıl pozisyon alınması gerekiyor. Rüzgârın yönüne göre nasıl karla mücadele yapılacağı noktasında bilgilerini tazelemiş oluyor. Her yıl bu eğitimleri yapmaya çalışıyoruz. Genel müdürlüğümüz bize böyle bir imkan oluşturdu. Gerek altyapı olarak gerekse işletme özellikleri olarak verimli bir sistem. Önümüzde ki sezonlarda da bu eğitimi yapmaya devam edeceğiz”
 |  Bu haber 2770 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Dev Mantar Şaşırttı

Dev Mantar Şaşırttı Dev Mantar Şaşırttı

Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi

Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi

19 Günde 1919 Kilometre

19 Günde 1919 Kilometre 19 Günde 1919 Kilometre

Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu

Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu

Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi

Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi

Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde

Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde

Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası

Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası

Öğrencilerden Sürücülere Uyarı

Öğrencilerden Sürücülere Uyarı Öğrencilerden Sürücülere Uyarı

Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor

Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor
  erzincan web tasarım