Erzincan Haber Sitesi
Engelleri Filografi Ve Takı Tasarımı İle Aşıyorlar

Erzincan’da filografi ve takı tasarımı kursuna devam eden engelliler, oldukça zor olan bu sanatı öğrenerek engellerini aşıyor.

Erzincan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Engelsiz Yaşam Merkezinde kalan engelli bireyler, engelleri Filografi ve takı tasarımı ile aşıyor. Engelli bireyler merkez bünyesinde verilen filografi ve takı tasarım kursu ile hayata yeniden bağlanıyorlar.

Tel ve çivi ile yapılan filografinin insanlar üzerinde dinlendirici ve pozitif etkisi olduğunu belirten Erzincan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammer Doğan, bu tarz kursların çocuklar üzerinden iyi bir etkisi olduğunu söyledi.  

Erzincan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü işbirliği ile Erzincan Engelsiz Yaşam Merkezinde açılan kurslara katılan engelli bireyler ise burada iyi zaman geçirdiklerini söylediler.

Engelli Vatandaş: “Burada filografi dersi yapıyoruz. Boş zamanlarımızı değerlendiriyoruz. El becerilerimizi artırıyoruz. Filografi dersini çok seviyoruz. Ben çivi çakma yaptın filografide”, “Adım Ünzile. Burada tahtaya çivi çakıyoruz. Çivi bittikten sonra örme yapıyoruz. Ondan sonra ebru yapıştırıyoruz tutkalla tahtaya. Çivi bittikten sonra örme alt örmesi yapıyoruz”, “Boncuk diziyoruz. Tahtaya çivi çakıyoruz. Güzel. Zamanın iyi geçiyor. Canım sıkılmıyor” dediler

Erzincan Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammer Doğan: “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak bu ve benzeri kuruluşlarımızda bu tür etkinlikleri sürdürmekteyiz. Planlamalarımız da bu yönde devam etmektedir. İçerisinde bulunduğumuz Engelsiz Yaşam Merkezi içerisinde ki bu kurslarda şuan arkamızda görüntüde görünen çocuklarımızın filografi, takı tasarım kursları devam etmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı Halk Eğitim Merkezimiz ile koordineli bir şekilde çalışmaktayız. Bu ve benzeri kursların burada kalan bireylerimizin rehabilitasyonu açısından çok çok önemli bu. Çünkü yapılan her etkinlik, her kursun, her sanatsal faaliyetin kendi içerisinde bir iç disiplini vardır. Malumunuz. Bunlar yad edilerek yapılan çalışmalar bireylerimiz de de kendilerini daha önemli hissedebilmekte. Kendilerini geleceğe yönelik daha mutlu hissetmektedirler. Yaptıkları her çalışmada, her sanatsal tasarımdan sonra bu benim eserim diyebilme, o eserde ki yaşanan hazzı, mutluluğu bu bireylerin yüzlerinde gözlerinde okumak mümkündür. Sadece burası bir bakım merkezi değil. Aynı zaman da bu çocukların rehabilitasyonu için bunun yanı sıra bir dizi kültürel, sanatsal, sportif etkinliklerimiz de beraber yürütülmektedir. Günün belli saatlerinde içerisinde bulunduğumuz atölye gibi bu atölyeden bir kaç atölye daha vardır. Kurumumuzda. Ebru ve diğer sanatsal etkinlikler ve diğer atölyelerimizde sürdürülmekte. Bugün burada filografi ve takı tasarım kursunda çocuklarımız çalışmakta. Burada günlerini geçirmekte. Yaptıkları eserlerde gerçekten diğer normal bireylerin yaptıkları eserlerden farklı olmadığını da burada sizlerin müşahitliğinizde biz de tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bunun için çocuklarımıza teşekkür ediyorum. Emeği geçen kuruluş müdürümüze, yurt çalışanlarımıza, Halk Eğitim Merkezimize ayriyeten teşekkür ederim” dedi.
 |  Bu haber 2752 defa okunmuştur.


YAŞAM  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Büyüdüm Çocuk Oldum Derneğinden, Öğrencilere Hediye

Büyüdüm Çocuk Oldum Derneğinden, Öğrencilere Hediye Büyüdüm Çocuk Oldum Derneğinden, Öğrencilere Hediye

Dağ Keçisi Doğal Ortamda Görüntülendi

Dağ Keçisi Doğal Ortamda Görüntülendi Dağ Keçisi Doğal Ortamda Görüntülendi

Güneş Enerjili Bisiklet İle Fransa’dan Erzincan’a Geldiler

Güneş Enerjili Bisiklet İle Fransa’dan Erzincan’a Geldiler Güneş Enerjili Bisiklet İle Fransa’dan Erzincan’a Geldiler

Binlerce Şişeden Çeşme, Barbekü Ve Depo Yaptı

Binlerce Şişeden Çeşme, Barbekü Ve Depo Yaptı Binlerce Şişeden Çeşme, Barbekü Ve Depo Yaptı

'Pembe Aslında Siyahtır'

'Pembe Aslında Siyahtır' 'Pembe Aslında Siyahtır'

Erzincan Belediyesinden Dev Yeşil Alan Projeleri

Erzincan Belediyesinden Dev Yeşil Alan Projeleri Erzincan'ı, ülkenin en yeşil kentlerinden biri haline getirme yolunda önemli adımlar atmaya devam eden Erzincan...

Ulucan' dan, Yeni Bir Kitap Daha 'Allah, De Mahzun Olma'

Ulucan' dan, Yeni Bir Kitap Daha 'Allah, De Mahzun Olma' Gazeteci yazar Yusuf Bahadır Ulucan dan yeni bir kitap daha

Cezaevinde Kalan 20 Hükümlü, Temizlik Çalışmasına Katıldı

Cezaevinde Kalan 20 Hükümlü, Temizlik Çalışmasına Katıldı Erzincan T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu savcılığının koordinesinde, hükümlülerin topluma kazandırılması ve...

İHH İhtiyaçlı Çocukları Yalnız Bırakmadı

İHH İhtiyaçlı Çocukları Yalnız Bırakmadı Erzincan İHH İnsani Yardım Derneği tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yönelik giyim mağazası açıldı.
  erzincan web tasarım