Erzincan Haber Sitesi
Gökyüzündeki Huzurun Yerdeki Güvenceleri, Bayan ARFF Personelleri

Türkiye’nin en büyük dünyanın da sayılı havalimanlarından biri olan 3. Havalimanının da Havalimanı Kurtarma ve Yangın Görevlileri (ARFF) arasında yer alacak olan bayan personeller Erzincan Havalimanı'ndaki Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Uçak Yangın Simülatörü Eğitim Tesisi'nde zorlu bir eğitim alıyorlar.

Havalimanında meydana gelebilecek yangın ve uçak kazalarına anında müdahale edecek olan ARFF personeli Erzincan’da Uçak Yangını Simülatörü Eğitim Merkezinde eğitim alıyor. ARFF personeli arasında yer alan bayan personellerde katıldıkları zorlu eğitimleri birer birer geçiyorlar.

Erzincan Havalimanı'ndaki Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Uçak Yangın Simülatörü Eğitim Tesisi'nde hizmete açıldığı 2013 yılından itibaren uçak yangınları konusunda eğitim hizmeti sunmaya devam ediyor.

 Eğitime gelen Havalimanı Kurtarma ve Yangın Görevlileri (ARFF), 4 günlük programın ilk gününde, büyük ekranda hazırlanan teorik yangın söndürme ve kurtarma eğitimini bilgisayar oyunu üzerinden öğreniyor.

Özel tasarlanmış Boeing 737-800 tipindeki bilgisayar kontrollü simülasyon uçağının kullanıldığı eğitimlerde, bir uçakta çıkabilecek 19'u dış, 9'u da kabin içi olmak üzere 28 farklı tipteki yangına nasıl müdahale edileceği uygulamalı gösteriliyor.

Uygulamalı eğitimde havalimanı itfaiye merkezinde hazır bekleyen ekipler, alarmla çıkış yaparak verilen koordinatlardaki uçağın yanına gidiyor. Senaryo gereği ARFF'ler, kısa süre içinde yangını söndürmeye çalışırken diğer taraftan da uçağın içindeki alevlere müdahale edip yaralıları kurtarmak için çalışıyor.

Bayan ARFF Personeli Tülay Karaca: “İstanbul Grand Airport da ARFF ekibinde ilk kadın personellerindeniz. / İki buçuk aydır biz gerek İstanbul Grand Airport da, gerek şimdi Erzincan havaalanında gerekli eğitimleri alıyoruz. Bütün hocalarımız profesyonel eğitmenler. Biz de burada profesyonel eğitimler alıyoruz. Burada uçak kaza kırımlarında her hangi bir tehlikede biz bunları en kısa zaman da en güvenli bir şekilde mal ve can kayıplarını en aza indirmeye çalışıyoruz. Bunlar için zorlu eğitimlerden geçiyoruz. Bugün de burada baya zorlandık. Ama bunlar sevilen meslek olunca çekilen çile kutsaldır. Bizim mesleğimizde zorluğumuz, aslında pek bir zorluğumuz yok. Çünkü bu iş kadın veya erkek işi değil yürek işidir. Biz bunun temelinden lisesini okuyup geldik. Ardından üniversitesi. Sivil savunma ve itfaiyecilik bölümü mezunuyuz. İstanbul Grand Airport’da da eğer gökyüzünde bir huzur varsa yerdekiler yani bizler bunun güvencesiyiz. / Tavsiye ederim. Bu mesleğin zorlukları şöyle burada 8 bar’lık sularla çalışıyoruz. Yaralı ve kazazedeleri kendi ailelerimiz gibi görüyoruz ve onlara yardımcı oluyoruz. 180 kişilik bir ekibimiz var. Bunun için de şuan 5 kadınız ve 5 kadın olarak ta onlar gibi olarak, onlar gibi içeri girip onlar gibi müdahale ediyoruz. Yani erkek arkadaşlarımız gibi. Tabii severek yapılmadan olacak iş değil. Biz bunu severek yapıyoruz. / Bu mesleği seçtiğimde 14 yaşımdaydım. Biraz gelgitler yaşadım ama o yangın kokusunu ilk defa aldığınız da siz de bunu hissedeceksiniz. İnsanlara yardım etmek gerçekten mükemmel bir şey. Eğer siz de de varsa bu tutku, duman tutkusu bekliyoruz”

Bayan ARFF Personeli Afra Coşkun: “Merhabalar ben Afra Coşkun. İstanbul Grand Airport Havalimanında ARFF personeli olarak görev yapmaktayım. Neden ARFF. Bu sektör de yeni değiliz. Bu sektörün lisesini okuduk. Üniversitesini okuduk. Şimdi bu sektöre yöneldik. Havacılık sektöründeyiz. Bu mesleği seviyoruz. İcra etmeyi seviyoruz. Düşünün insanların koşarak canlarını yeri geldiği zaman yakınlarını, yeri geldiği zaman mallarını bıraktığı gittiği yerlere biz kendi canımızı hiçe sayarak müdahale ediyoruz. Bunun çok kutsal bir meslek olduğunu düşünüyorum. / bu mesleğin zorlukları özellikle kadın olarak zorlukları elbette var ama biz bunların her zaman üstesinden gelmeyi başarıyoruz. Gerek eğitmenlerimiz gerek şeflerimiz olsun bize kadın olarak ayrımcılık göstermiyorlar. Bizi daha çok zorluyorlar. Daha çok özgüven kazanmamızı sağlıyorlar. Erkeklerden bir farkımız olmuyor eğitim konusunda. / Ailem her zaman benim arkamda oldu. Bu mesleği seçtiğimde gurur duydular benimle. Zor bir meslek gerçekten. Onların da akılları kalıyor yeri geldiği zaman. Ama her zaman yanımda oldular” diye konuştu.
 |  Bu haber 3172 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Dev Mantar Şaşırttı

Dev Mantar Şaşırttı Dev Mantar Şaşırttı

Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi

Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi Dev Turna Balığı Şaşkına Çevirdi

19 Günde 1919 Kilometre

19 Günde 1919 Kilometre 19 Günde 1919 Kilometre

Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu

Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu Yaban Keçileri Trenin Altında Kalmaktan Son Anda Kurtuldu

Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi

Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Bariyerlere Çarparak Durabildi

Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde

Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde Kaya Sansarı Yavruları Emin Ellerde

Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası

Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası Erzincanlı Üç Şehit Ailesine Devlet Övünç Madalyası

Öğrencilerden Sürücülere Uyarı

Öğrencilerden Sürücülere Uyarı Öğrencilerden Sürücülere Uyarı

Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor

Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor Ekşisu Tesislerinden Su Doldurma Geleneği Bu Yılda Devam Ediyor
  erzincan web tasarım