Erzincan Haber Sitesi
Organları İle 4 Kişiye Hayat Verecek

Erzincan’da, geçirdiği rahatsızlık sonrası Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yoğun bakımda tedavi gören ve önceki gün beyin ölümü gerçekleşen Nurten Kaya (54)’nın ailesince bağışlanan organları 4 hastayı hayata bağlayacak. 

Nurten Kaya 27.10.2018 günü bir rahatsızlık geçirmiş ve geçirdiği rahatsızlık sonrası, Erzincan Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Kaya, yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. 

Beyin ölümü gerçekleşen Kaya’nın ailesi organlarını bağışladı. Bağışlanan organların alınması için Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden  ve İstanbul’dan iki uzman ekip Erzincan’daki hastaneye geldi. 

Yaklaşık 5 saat süren operasyonun ardından Kaya’dan alınan karaciğeri ve böbrekleri Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, nakil bekleyen hastalara ulaştırılmak için yola çıkarken Kaya’nın Akciğeri ise İstanbul Koşuyolu Kalp Damar Cerrahisi Hastanesine gönderildi

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız:  “Hastanemize yaklaşık 5 gün önce gelen 54 yaşına bayan hastamız bir beyin damarlarında tıkanıklık şikayetiyle yoğun bakıma yatırılmıştı. Bunun sonucunda yapılan takiplerinde hastanın beyin ölümünün gerçekleştiği saptandı ve bu süreçten sonrada ilgili arkadaşlarımız hasta yakınlarıyla görüşerek, organlarını hasta yakınları tarafından bağışlanmasını kabul etti haberini bizlere verdiler. Ondan sonrada bir süreç başladı. Bu sürecin devamında Erzurum’dan ve İstanbul’dan iki organ nakil ekibi geldi. Hastamızın karaciğeri ve iki böbreği Erzurum’a, akciğerleri de İstanbul Koşuyolu Kalp Damar Cerrahisi Hastanesine gönderildi. Ve hastamız hakkın rahmetine kavuşurken 4 hasta organlarıyla hayat buldu. Birde tevafuk oldu. 3-9 Kasım Organ Bağış haftası. Bu sürecin içinde organ bağışının olması ve 4 hayatın yeniden canlanması bizler için organ bağışının ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar farkında olduğunu gerektiren bir habercisi oldu. Organ yetmezliğinde altın standart, organ nakli. Bugün ülkemizde milyonlarca organ nakli bekleyen hastamız var. Bunlar ancak organ bağışıyla hayta tutunabiliyorlar. Bu anlamda toplumda bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Şunu bilmeliyiz ki hepimiz birer organ yetmezliği hastası adayıyız ve hepimizin bir gün organ bağışına organ nakline ihtiyacı olabilir. Bu anlamda bakarak organ bağışını daha da önemsememiz gerekiyor. Ben hastamızın yakınlarına teşekkür ediyorum. Hakikaten çok erdemli bir davranışta bulunup,  organlarını bağışladılar. Hastamıza Allah rahmet eylesin. Ve hastamızın organlarıyla hayata tutunacak hastalara da acil şifalar diliyorum” dedi.
 |  Bu haber 2939 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan, Vali Arslantaş’a Ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan, Vali Arslantaş’a Ziyaret Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan, Vali Arslantaş’a Ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Erzincan'da

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Erzincan'da Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Erzincan'da

Kızılay Erzincan Şubesinin Yeni Başkanı Mumcu

Kızılay Erzincan Şubesinin Yeni Başkanı Mumcu Kızılay Erzincan Şubesinin Yeni Başkanı Mumcu

Geçiş Üstünlüğü Yayanın

Geçiş Üstünlüğü Yayanın Geçiş Üstünlüğü Yayanın

Organları 4 Hastayı Hayata Bağlayacak

Organları 4 Hastayı Hayata Bağlayacak Organları 4 Hastayı Hayata Bağlayacak

Yangın Paniğe Neden Oldu

Yangın Paniğe Neden Oldu Yangın Paniğe Neden Oldu

Kaçak Avcıya 17 Bin 194 TL Para Cezası

Kaçak Avcıya 17 Bin 194 TL Para Cezası Kaçak Avcıya 17 Bin 194 TL Para Cezası

Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına Off Road Ekibi Yetişti

Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına Off Road Ekibi Yetişti Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına Off Road Ekibi Yetişti

Erzincan İtfaiyesinden Köpek Kurtarma Operasyonu

Erzincan İtfaiyesinden Köpek Kurtarma Operasyonu Erzincan İtfaiyesinden Köpek Kurtarma Operasyonu
  erzincan web tasarım