Erzincan Haber Sitesi
Safra Kesesinden 200’e Yakın Taş Çıktı
Karın ağrısı şikayetiyle başvurduğu hastanede yapılan ameliyat sonrası safra kesesinden 200’e yakın taş çıkarıldı. Erzincan’da yaşayan evli ve bir çocuk annesi 21 yaşındaki Zeynep Çadırkaya’nın safra kesesinde bulunan 200 taş ameliyatla alındı. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne karın ağrısı şikayetiyle başvuran Zeynep Çakırkaya (21) yapılan tetkiklerinde, safra kesesinde çok sayıda taş olduğu belirlendi. Ameliyata alınan Çakırkaya, safra kesesinden en küçüğü 3 milimetre en büyüğü 1,5 santim olmak üzere yaklaşık 200 taş çıkarıldı. Mengücek Gazi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Orhan Çimen: “21 yaşında bayan hastamız karın ağrısı şikayetiyle bizlere başvurdu. Yapılan tetkikler neticesinde safra kesesinde çok sayıda taş tespit etmemiz üzerine ameliyat kararı aldık. Ameliyatımızı bugün Cumartesi günü gerçekleştirdik. Ameliyat neticesinde safra kesesini dışarı aldıktan sonra taşları merak ettik ne kadar diye. 200’e yakın taş olduğunu gördük. Çok sık karşılaştığımız bir vaka değil. Genellikle 2 yada 3 taşla ameliyat endikasyonu oluyor. Bizde şaşırdık bu kadar çok taş çıkmasına. Şuan da hastamız gayet iyi. Ameliyattan sonra 1’inci saatteyiz. Akşam ağızdan beslemeye başlayacağız. Eğer bir aksilik yaşamazsak yarın sabah taburcu işlemlerini gerçekleştireceğiz. Ayaktan tedavi ve kontrolleri devam edecek. Bu benim meslek hayatımda ikinci karşılaşışım. Bu kadar taşla. Operasyon anestezi işlemi hariç yarım saat kadar sürdü. İki yada üç taşla karşılaşıyoruz. Safra kesesi ameliyatlarında. Ama bu hastamızdan 200’e yakın bir taş olması bizleri de şaşırttı” dedi. Hasta Zeynep Çadırkaya: “Karın ağrısı şikayetiyle başvurdum, gerekli tetkikler yapıldıktan sonra safra kesesinde taş olduğu teşhisi konuldu. Ameliyat olacağım söyledi. Bu gün de ameliyat oldum şu an iyiyim. Yaklaşık 4-5 aydır karın ağrısı şikayetim vardı. Şimdi iyiyim bende görünce şaşırdım beklemiyordum. Ultrasonda çok sayıda taş denmişti ama bu kadarını beklemiyordum” dedi. |  Bu haber 2978 defa okunmuştur.


SAĞLIK  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Safra Kesesinden 450 Taş Çıktı

Safra Kesesinden 450 Taş Çıktı Safra Kesesinden 450 Taş Çıktı

Hastalar için umut bakım ünitesi

Hastalar için umut bakım ünitesi Hastalar için umut bakım ünitesi

Hareketsiz Yaşama Dur

Hareketsiz Yaşama Dur Hareketsiz Yaşama Dur

Erzincan Diş Sağlığında İlerliyor

Erzincan Diş Sağlığında İlerliyor Erzincan ağız ve diş sağlığında önemli bir yol kat etti.

Erzincan’da 14 Mart Tıp Günü Kutlandı

Erzincan’da 14 Mart Tıp Günü Kutlandı Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından 14 Mart Tıp Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Geleceğin Kan Bağışçıları Bilgilendirildi

Geleceğin Kan Bağışçıları Bilgilendirildi “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı” projesi kapsamında Kazım Karabekir Anadolu Lisesi’nde etkinlik düzenlendi.

Yaşama Yol Ver

Yaşama Yol Ver Erzincan’da bir alışveriş merkezinde, “Yaşama Yol Ver” projesi kapsamında 112 Acil Çağrı hattının gereksiz aranması...

Erzincan’da Şüpheli Toz Paniği

Erzincan’da Şüpheli Toz Paniği Erzincan’da önceki gün T Tipi kapalı cezaevine kargo ile gönderilmek istenen zarftan dökülen toz paniğe neden oldu.

Koah’ı Tanıyın

Koah’ı Tanıyın 18 Kasım Dünya KOAH günü etkinlikleri çerçevesinde Erzincan Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından KOAH ile ilgili çeşit...
  erzincan web tasarım