Erzincan Haber Sitesi
Gerçeğini Aratmayan Tatbikat

Erzincan’da 4 ilin katılımıyla Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) gönüllüleri, aldığı eğitim sonrası gerçeği aratmayan tatbikat gerçekleştirdi.

Erzincan, Erzurum, Kars, Bayburt ve Ardahan illerinden 23 UMKE gönüllüsü aldıkları 3 günlük temel modül eğitiminin ardından AFAD, 112 Acil ekipleri ve itfaiyenin katılımıyla tatbikat gerçekleştirdiler.

Şehirlerde sağlık hizmetlerinde görev yapan 23 kişi gönüllülük esasına dayalı olarak yaptıkları müracaatın ardından Bayburt'da 5 günlük teorik eğitim aldı. Ardından ekipler Erzincan'da 3 günlük uygulamalı saha eğitiminin ardından deprem, yangın ve yaralı kurtarma tatbikatı yapıldı.

UMKE Afet Birim Sorumlusu Ahmet Bozdaş: “Bizim UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) Temel Modül Eğitimi var. 8 günden oluşan. 8 gün sonunda eğitimimizi tamamlamış oluyoruz. 8 günlük eğitimden sonra da arkadaşlarımızı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin bir üyesi yapmış oluyoruz. Bu 8 günlük eğitimin 5 günü torik eğitim, salon eğitimleri oluyor. 3 gün ise saha eğitimleri oluyor. Uygulamalı eğitimler. Biz bu 5 günlük eğitimi Bayburt ilinde yapmıştık. Bundan bir hafta önce. 3 günlük uygulama saha eğitimini de burada yaptık. Bugün sabah itibariyle eğitimimiz tamamlandı. Şimdi bir tatbikatla eğitimimizi sonlandırmış olduk. Eğitime birinci bölge UMKE illerinden Erzurum, Bayburt, Ardahan ve Erzincan ilimizin katılımıyla eğitimimiz bitirmiş olduk. / Katılımcılara saha da afet durumlarında medikal müdahale eğitimleri veriyoruz. Bunun yanında afet psikolojisi ile ilgili eğitimler veriyoruz. Buda tabii ki 8 günde dolu dolu olarak tamamen afete hazır gönüllüler, sağlık çalışanı hazırlamış oluyoruz. Ekiplerimizin tamamı gönüllü ağlık personelinden oluşmakta. Hastane de yada Sağlık Müdürlüğünde çalışıyor olması yeterli değil. Personelin sağlık personeli yani sağlık memuru, hemşire, ebe, doktor, AT paramedik olması gerekiyor ki bu eğitimleri verebilelim. Normal sağlık müdürlüğünde çalışan bir memura bu eğitimleri vermiyoruz. / Gönüllülük esası ile arkadaşlar burada çalışıyorlar. Asli işlerinin yanında ayrıca bir afet olduğunda yada bir görev olduğunda da arkadaşlarımızı göreve göndermiş oluyoruz. / Bu eğitim de 23 kişi ile tamamlamış olduk bu eğitimimizi. 10 tane de eğitimcimiz vardı.” Dedi.

Ardahan 112 Acilde Görevli Rüveyda Özsürer: “UMKE ailesinin bir üyesiyim bende. Aldığımız 8 günlük eğitimin 8 gününün de dolu dolu geçtiğini söyleyebilirim. Her anlamda karşılaşabileceğimiz her türlü hasta ve zorluğa karşı bir eğitim aldık. Bu eğitimlerin bir kısmı salon bir kısmı saha eğitimiydi. Saha eğitimi uygulamalı olarak aldığımız ve alabileceğimiz en iyi eğitimdi diyebilirim. Burada sizinde görmüş olduğunuz gibi hastaya en iyi şekilde müdahale edebilmek için gerekli donanımı verdiler bize. Tabii ki yaşayarak yapıyoruz. Yaşayarak yaptığımız üzerimden de belli. Benim üzerin yırtıldı. Zaten bizim de yaptığımız eğitimlerde gerçeğe yakın oluyor. O yüzden bu tür tatbikatlara eğitimde alıştırılmış oluyoruz. Allah yaşatmasın ama 2 gün sonra böyle bir şeyle karşılaştığımız zaman eşimiz dostumuz her hangi bir normal sıradan vatandaşta olsa aynı şekilde canı gönülden bu şekilde müdahale edebiliriz” dedi.

Bayburt 112 Acil'de Görevli Nurullah Kaya: “Bayburt acil servisinde çalışmaktayım. Aynı zaman da UMKE’nin gönüllü bir personeliyim. Burada tatbikat yaptık, daha önce 5 gün Bayburt'da 3 gün Erzincan'da tatbikat yaptık. Gerekli uzman ehil kişilerle beraber tam donanımlı olarak profesyonelce sağlık alanında eğitim aldık. Burada gerçeği aratmayacak bir şekilde görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalıştık” dedi.          

Tatbikata Katılan Elif Akçay: “UMKE eğitimine geldik. Daha önce ki eğitimimiz bir hafta önce Bayburt’ta temel eğitim olarak oldu. Şimdi ki burada Erzincan’da yapıldı. Erzincan’da ki eğitim 2 gün burada kamp eğitimi olarak yapıldı. Eğitmenlerimize çok teşekkür ediyoruz. / Eğitimlerin çok faydası oldu. Ben ebe olarak çalışıyorum. Paramedik mezunuyum. Burada çok şey öğrendim. Hastalara yaklaşım açısından, taşıma açısından, nasıl yaklaşılacak, nasıl müdahale edilecek, sakinleştirilmesi konusunda çok şeyler öğrendik. Benim açımdan çok beğendim. Çok katkı sağladı. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 |  Bu haber 2521 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Yıldırım, Stat Ve Hastane İnşaatında İncelemelerde Bulundu

Yıldırım, Stat Ve Hastane İnşaatında İncelemelerde Bulundu Yıldırım, Stat Ve Hastane İnşaatında İncelemelerde Bulundu

Tanoğlu’ndan, Kınama Mesajı

Tanoğlu’ndan, Kınama Mesajı Tanoğlu’ndan, Kınama Mesajı

Alabalık Tesisi Ziyaret Edildi

Alabalık Tesisi Ziyaret Edildi Alabalık Tesisi Ziyaret Edildi

Seralarda İlk Ürün Hasadının Tamamlanmasının Ardından İkinci Ürün İçin Ekimler Yapıldı

Seralarda İlk Ürün Hasadının Tamamlanmasının Ardından İkinci Ürün İçin Ekimler Yapıldı Seralarda İlk Ürün Hasadının Tamamlanmasının Ardından İkinci Ürün İçin Ekimler Yapıldı

Çarpışmanın Etkisi İle Refüje Çıktılar

Çarpışmanın Etkisi İle Refüje Çıktılar Çarpışmanın Etkisi İle Refüje Çıktılar

Kazada Çarpışan Araçlar Kaldırıma Çıktı

Kazada Çarpışan Araçlar Kaldırıma Çıktı Kazada Çarpışan Araçlar Kaldırıma Çıktı

Erzincan’da Sokak Satıcısı 3 Şahıs Tutuklandı

Erzincan’da Sokak Satıcısı 3 Şahıs Tutuklandı Erzincan’da Sokak Satıcısı 3 Şahıs Tutuklandı

Erzincan’da ki Terör Operasyonun Görüntüleri Ortaya Çıktı

Erzincan’da ki Terör Operasyonun Görüntüleri Ortaya Çıktı Erzincan’da ki Terör Operasyonun Görüntüleri Ortaya Çıktı

Emniyet Kemeri Hayat Kurtardı

Emniyet Kemeri Hayat Kurtardı Emniyet Kemeri Hayat Kurtardı
  erzincan web tasarım