Erzincan Haber Sitesi
Turnalar Yavruları İle Görüntülendi

Nesli tükenme tehlikesi altında olan Turnalar, Erzincan’ın merkez Ekşisu sazlığında yavrusuyla birlikte görüntülendi.

Erzincan’ın Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi Tür İzleme çalışmaları kapsamında izlenecek türlerden olan Turnalar yavruları ile birlikte Ekşisu Sazlıkları Sulak alanında Doğa Koruma ve Mille Parklar Erzincan Şube Müdürlüğü personelleri tarafından görüntülendi.

Dünyada, nesli tehlike altında olan turnaların kuluçkaya yattığı, kışladığı ve göç sırasında konaklama alanı olarak kullandığı nadir ülkeler arasında yer alan Türkiye'de, sayıları giderek azalan turnaların Türkiye'deki nüfusunun ve yaşam alanlarının korunması için 5 yıl önce DKMP Genel Müdürlüğünce "Ulusal Turna Eylem Planı" hazırlandı.

Ekşisu Sazlığı Kuş Gözlem Kulesi personelince yürütülen çalışmalarla turnalardan 6'sı halkalandı, 2'si de verici takılarak uydudan takibe alındı. Halkalama ve uydudan takip sonucu görevlilerce yapılan araştırmada, Allı turnaların yaz mevsiminin yanı sıra kışı da Doğu Anadolu'da geçirip göç etmedikleri anlaşıldı.

Nesli tehlike altında olan turnaların Türkiye'deki yaşam alanları ise sulak alanlar oluşturuyor. Sulak alanlardaki kurutma çalışmaları, baraj, yol inşaatları ve üreme döneminde çıkarılan sazlık yangınları, dünyanın en nadir turna alt türünün varlığını tehdit ediyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Erzincan Şube Müdürlüğünün “Turna Halkalama Çalışmaları” programı kapsamında Erzincan’da turna envanter, GPS takip cihazı takılması ve halkalama çalışmaları yapılmaya devam ediliyor. Yapılan çalışmalar sonucunda turnalara halka ve GPS takip cihazı takıldı. GPS takip cihazıyla turnaların takibi yapılarak, hareketlilikleri hakkında bilgi ediniliyor. Erzincan'daki Ekşisu Sazlıkları Sulak Alan Koruma Sahası'nda da 25 turna üzerinde araştırma yapıldı. Ekşisu Sazlığı Kuş Gözlem Kulesi personelince yürütülen çalışmalarla turnalardan 6'sı halkalandı, 2'si de verici takılarak uydudan takibe alındı.

Sıcak havaların iyice etkini göstermesiyle birlikte Ekşisu Sazlığında hayvan hareketliği de arttı. Baharla birlikte hayvanların yeni doğan yavruları da güzel görüntüler oluşturdu.
 |  Bu haber 2508 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kazada Çarpışan Araçlar Kaldırıma Çıktı

Kazada Çarpışan Araçlar Kaldırıma Çıktı Kazada Çarpışan Araçlar Kaldırıma Çıktı

Erzincan’da Sokak Satıcısı 3 Şahıs Tutuklandı

Erzincan’da Sokak Satıcısı 3 Şahıs Tutuklandı Erzincan’da Sokak Satıcısı 3 Şahıs Tutuklandı

Erzincan’da ki Terör Operasyonun Görüntüleri Ortaya Çıktı

Erzincan’da ki Terör Operasyonun Görüntüleri Ortaya Çıktı Erzincan’da ki Terör Operasyonun Görüntüleri Ortaya Çıktı

Emniyet Kemeri Hayat Kurtardı

Emniyet Kemeri Hayat Kurtardı Emniyet Kemeri Hayat Kurtardı

Erzincan’da Kaza 1’i Çocuk 4 Yaralı

Erzincan’da Kaza 1’i Çocuk 4 Yaralı Erzincan’da Kaza 1’i Çocuk 4 Yaralı

Tır Uçuruma Uçtu 1 Ölü

Tır Uçuruma Uçtu 1 Ölü Tır Uçuruma Uçtu 1 Ölü

Kur’an-ı Kerim’i Bir Günde Hatim Etti

Kur’an-ı Kerim’i Bir Günde Hatim Etti Kur’an-ı Kerim’i Bir Günde Hatim Etti

Kemerin Ses Getirsin

Kemerin Ses Getirsin Kemerin Ses Getirsin

Kontrolden Çıkan Tır Bahçe Duvarına Çarparak Durdu

Kontrolden Çıkan Tır Bahçe Duvarına Çarparak Durdu Kontrolden Çıkan Tır Bahçe Duvarına Çarparak Durdu
  erzincan web tasarım