Erzincan Haber Sitesi
Turnalar Yavruları İle Görüntülendi

Nesli tükenme tehlikesi altında olan Turnalar, Erzincan’ın merkez Ekşisu sazlığında yavrusuyla birlikte görüntülendi.

Erzincan’ın Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi Tür İzleme çalışmaları kapsamında izlenecek türlerden olan Turnalar yavruları ile birlikte Ekşisu Sazlıkları Sulak alanında Doğa Koruma ve Mille Parklar Erzincan Şube Müdürlüğü personelleri tarafından görüntülendi.

Dünyada, nesli tehlike altında olan turnaların kuluçkaya yattığı, kışladığı ve göç sırasında konaklama alanı olarak kullandığı nadir ülkeler arasında yer alan Türkiye'de, sayıları giderek azalan turnaların Türkiye'deki nüfusunun ve yaşam alanlarının korunması için 5 yıl önce DKMP Genel Müdürlüğünce "Ulusal Turna Eylem Planı" hazırlandı.

Ekşisu Sazlığı Kuş Gözlem Kulesi personelince yürütülen çalışmalarla turnalardan 6'sı halkalandı, 2'si de verici takılarak uydudan takibe alındı. Halkalama ve uydudan takip sonucu görevlilerce yapılan araştırmada, Allı turnaların yaz mevsiminin yanı sıra kışı da Doğu Anadolu'da geçirip göç etmedikleri anlaşıldı.

Nesli tehlike altında olan turnaların Türkiye'deki yaşam alanları ise sulak alanlar oluşturuyor. Sulak alanlardaki kurutma çalışmaları, baraj, yol inşaatları ve üreme döneminde çıkarılan sazlık yangınları, dünyanın en nadir turna alt türünün varlığını tehdit ediyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Erzincan Şube Müdürlüğünün “Turna Halkalama Çalışmaları” programı kapsamında Erzincan’da turna envanter, GPS takip cihazı takılması ve halkalama çalışmaları yapılmaya devam ediliyor. Yapılan çalışmalar sonucunda turnalara halka ve GPS takip cihazı takıldı. GPS takip cihazıyla turnaların takibi yapılarak, hareketlilikleri hakkında bilgi ediniliyor. Erzincan'daki Ekşisu Sazlıkları Sulak Alan Koruma Sahası'nda da 25 turna üzerinde araştırma yapıldı. Ekşisu Sazlığı Kuş Gözlem Kulesi personelince yürütülen çalışmalarla turnalardan 6'sı halkalandı, 2'si de verici takılarak uydudan takibe alındı.

Sıcak havaların iyice etkini göstermesiyle birlikte Ekşisu Sazlığında hayvan hareketliği de arttı. Baharla birlikte hayvanların yeni doğan yavruları da güzel görüntüler oluşturdu.
 |  Bu haber 2681 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Erzincanlılar, Elazığ İçin Kan Bağışında Yarıştı

Erzincanlılar, Elazığ İçin Kan Bağışında Yarıştı Erzincanlılar, Elazığ İçin Kan Bağışında Yarıştı

İki Dönümlük Arazi Kül Oldu

İki Dönümlük Arazi Kül Oldu İki Dönümlük Arazi Kül Oldu

Erzincan’dan, Komşu Elazığ’a Yardım

Erzincan’dan, Komşu Elazığ’a Yardım Erzincan’dan, Komşu Elazığ’a Yardım

Girlevik Şelalesi Buz Tuttu

Girlevik Şelalesi Buz Tuttu Girlevik Şelalesi Buz Tuttu

Kayak, Karda Rafting ve Yamaç Paraşütü Bir Arada, Ergan Dağında

Kayak, Karda Rafting ve Yamaç Paraşütü Bir Arada, Ergan Dağında Kayak, Karda Rafting ve Yamaç Paraşütü Bir Arada, Ergan Dağında

Tercan TOKİ İhalesi Yapıldı

Tercan TOKİ İhalesi Yapıldı Tercan TOKİ İhalesi Yapıldı

Bakan Varank, Ergan Dağı Kayak Merkezinde Gece Kayağı Yaptı

Bakan Varank, Ergan Dağı Kayak Merkezinde Gece Kayağı Yaptı Bakan Varank, Ergan Dağı Kayak Merkezinde Gece Kayağı Yaptı

Erzincan Havalimanı’na Güneş Enerjisi Verecek Proje Açıldı

Erzincan Havalimanı’na Güneş Enerjisi Verecek Proje Açıldı Erzincan Havalimanı’na Güneş Enerjisi Verecek Proje Açıldı

Bakan Varank, Kaynaklarınızı Yatırımlara Yönlendirmenin Şu Anda Tam Vakti

Bakan Varank, Kaynaklarınızı Yatırımlara Yönlendirmenin Şu Anda Tam Vakti Bakan Varank, Kaynaklarınızı Yatırımlara Yönlendirmenin Şu Anda Tam Vakti
  erzincan web tasarım