Erzincan Haber Sitesi
Atalarından Gördükleri Doğal Yöntemlerle Odun Kömürü Üretiyorlar

Erzincan İliç'e bağlı Yakuplu Köyü'nde geçimlerini mangal kömüründen sağlayan mevsimlik işçiler, sabah odun toplayarak başladıkları mesailerini, odun kömürü için yaktıkları ateşin başında gece yarısına kadar devam ettiriyor. Nisan ayından bu yana günün ilk ışıklarıyla başlayan mesaileri gün boyu süren işçiler, ateş karşısında duman ve ise aldırış etmeden meşe odunundan kömür üretiyor.

Odunların yaklaşık 20 gün boyunca yakılmasıyla üretilen mangal kömürü, daha sonra satışa sunuluyor.

Mardin’den aileleriyle ekmek parası için Nisan ayı başında ilçeye gelerek çalışmaya başlayan mevsimlik işçiler, Yakuplu Köyü'ne yaklaşık 2 kilometre mesafedeki bir dağın eteğine kurdukları çadırda ekmek mücadelesi veriyor.

Atalarından gördükleri doğal yöntemlerle odun kömürü üreten işçiler, Orman İşletme Müdürlüğü'nün belirlediği bölgelerden elde ettikleri meşe odununu yakıp mangal kömürüne dönüştürüyor. Günün ilk ışıklarıyla mesaiye başlayan ve traktörlerle ormana ulaşmak için yolun bitimine kadar giden işçiler, yürüyerek meşelerin bulunduğu dağlık alanlara dağılıyor. Zorlu bir yürüyüşten sonra çalışma alanına gelen işçilerin kimi motorlu testereyle kimi ise balta yardımıyla mangallık kömür yapmak için meşe kesiyor. Kesilen meşeleri çadırların bulunduğu alanda kurdukları ocaklarda, 2 ila 3 hafta kontrollü şekilde ve başında nöbet tutarak yakan işçiler, daha sonra soğutma çalışması yapıyor. Bu işlemler sonucu oldukça meşakkatle elde edilen odun kömürleri, kamyonlara yüklenip alıcılarına götürülerek satışa sunuluyor.

Mangal kömürü üretiminde çalışan Şehmuz Akgün: “8 senedir üretim yapıyoruz. Bu işi yapıyorum. Şuan da burada olan çocuklarında hakkı da var. Türkiye’de çocuklar nasıl ki parkta gezmek istiyorsa bizim çocuklarında hakkı var. Biz bu çileleri çekiyoruz. Bu kömürü yapıyoruz. Avrupa’ dan gelen kömürü 5 milyon 800 TL alıyorlar. Bizim kömür şuan da 2,5. Gerçekten bizim şu naylonun içinde yaşadığımızı bir görsünler. Nasıl yaşıyoruz. / Biz burada 2. Ayın 15-20’si gibi geliyoruz. 11 ayın 15’inde gidiyoruz. Toplam 8-8,5 ay burada kalıyoruz. 8 ay burada kalıyoruz. Bu üretimi yapıyoruz. Mangal kömürünü dağdan indiriyoruz. Bütün odunları teker teker atıyoruz yol kenarlarına, yol kenarlarından çocuklarla beraber traktöre yükleyip getirip ocak yapıyoruz. Şu ocakları yaptığımız zaman ocakların sönmesi için 20 gün gece gündüz nöbet tutuyoruz. 20 gün boyunca bu ocakların başında bekliyoruz. Çünkü beklemezsek kül oldukları zaman bizim de emeğimiz boşa gider” dedi.

Mangal kömürü üretiminde çalışan Murat Akgün: “Mangal kömürü yapıyoruz. Buraya bir 4’üncü ayda gelmişiz, 11 ayın 15’inde işimiz bitiyor. Bizim ormandan mühletimiz vardır. Ondan sonra biz kesime gidiyoruz. Kesimimizi yapıyoruz. Ondan sonra çekmeye başlıyoruz buraya. Belirli bir sahamız var burada. Biz traktörle çekiyoruz dağdan. Buraya getirip çatıyoruz. Ondan sonra yakıyoruz. Emeğimiz buradan çıkıyor. Burada yaklaşık 15 sefer vuruyoruz. 12 günde yanıyor. 3 günde de kömürü çıkarıyoruz” dedi.

Mangal kömürü üretiminde çalışan Feyzullah Çelik: “15 gün yanacak. 15 gün boyunca nöbet tutacağız başında, 15 gün sonra kömür olacak. Zor kolay bir şey değil. Burada 4 ayda geliyoruz. 11 ayda gidiyoruz kışa kadar buradayız” diye konuştu.

Mangal kömürü üretiminde çalışan Sevim Akgün, ise “Çok zor ama ne yapayım çocuklar için çalışıyorum. Burada budama yapıyoruz. Kömür çıkarıyoruz. Dağa gidiyoruz odun atıyoruz. Budama yapıyoruz. Traktöre yüklüyoruz. Buraya kadar getiriyoruz. Şuan da ev işi yapıyoruz. Kömür çatıyorum. Çocukları banyo elbise falan elde yıkıyoruz” dedi.
 |  Bu haber 2771 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kayıp Hayvanlar Drone İle Bulunup Sahibine Teslim Edildi

Kayıp Hayvanlar Drone İle Bulunup Sahibine Teslim Edildi Kayıp Hayvanlar Drone İle Bulunup Sahibine Teslim Edildi

Güvenlik Güçlerinin Moral ve Motivasyonlarını Artırmak İçin Birlikte Oruçlarını Açtılar

Güvenlik Güçlerinin Moral ve Motivasyonlarını Artırmak İçin Birlikte Oruçlarını Açtılar Güvenlik Güçlerinin Moral ve Motivasyonlarını Artırmak İçin Birlikte Oruçlarını Açtılar

Kamp ve Doğa Fotoğrafı Çekmek İçin Çıktığı Dağlık Alanda Ayağını Kırıp Mahsur Kaldı

Kamp ve Doğa Fotoğrafı Çekmek İçin Çıktığı Dağlık Alanda Ayağını Kırıp Mahsur Kaldı Kamp ve Doğa Fotoğrafı Çekmek İçin Çıktığı Dağlık Alanda Ayağını Kırıp Mahsur Kaldı

Türk Kızılay’ından, Esnafa Destek

Türk Kızılay’ından, Esnafa Destek Türk Kızılay’ından, Esnafa Destek

Karantina da ki Vatandaşlar Memleketlerine Gönderildi

Karantina da ki Vatandaşlar Memleketlerine Gönderildi Karantina da ki Vatandaşlar Memleketlerine Gönderildi

Zabıta Ekipleri Fırınları Denetledi

Zabıta Ekipleri Fırınları Denetledi Zabıta Ekipleri Fırınları Denetledi

Konarlı Şelalesi Görenleri Kendine Hayran Bırakıyor

Konarlı Şelalesi Görenleri Kendine Hayran Bırakıyor Konarlı Şelalesi Görenleri Kendine Hayran Bırakıyor

AK Parti’den 1 Mayıs Mesajı

AK Parti’den 1 Mayıs Mesajı AK Parti’den 1 Mayıs Mesajı

Erzincan Sulama Birliğinden Basın Açıklaması

Erzincan Sulama Birliğinden Basın Açıklaması Erzincan Sulama Birliğinden Basın Açıklaması
  erzincan web tasarım