Erzincan Haber Sitesi
Çocukluk Hayalini Gerçekleştirdi

10 köyü eşekle gezip çocuklara klasik roman, kalem, defter, silgi ve kırtasiye malzemeleri dağıttı.

Yurt dışında Almanya'da işçi olarak çalışan Ersin Bilge, çocukluk hayalini gerçekleştirerek, doğup büyüdüğü Erzincan'ın Çayırlı ilçesine bağlı 10 köyü eşekle gezip çocuklara klasik roman, kalem, defter, silgi ve kırtasiye malzemeleri dağıttı. Köyleri dolaşan Bilge, “Ben köyde okurken defterim, kalemim ve silgim yoktu. O zaman öğretmenimize, ‘Biri çıkıp da defter ve kalemleri eşeklere yükleyip getiremez mi?’ diye sormuştum. O hayalimi bugün gerçekleştirdim” dedi.

Erzincan’ın Çayırlı ilçesinde doğup büyüyen ve halen Almanya’da işçi olarak çalışan Ersin Bilge, yoksul geçen okul yıllarında hep bir defter, kalem, silgi yardımı beklemiş eşekle dağıtılan. O zaman gelen olmamış ancak o hayali şimdi gerçek. Yıllar önce ayrıldığı Çayırlı ilçesine dönen Bilge, köyleri gezip eşekle çocuklara kitap ve kırtasiye malzemesi dağıtıyor. Dağıtılan kitaplar arasında dünyaca ünlü Rus romancı Dostoyevski’nin eserleri de var.

Çayırlı’nın Yukarı Kartallı köyünde 1963’te doğan Bilge, ilkokulu köyünde okudu. Kitap, defter ve kalem eksikliği çeken Bilge, okulu bitirince ailesiyle İstanbul’a göçtü. Maliye memuru olarak görev yaparken 1992’de Almanya’ya yerleşti. Oberhuasen’de bir tuğla fabrikasında çalışan Bilge, evlendi ve iki çocuk sahibi oldu. Bilge, çocukluk hayalini gerçekleştirmek için 1 Ağustos’ta Erzincan’a geldi. Ve hayalini gerçekleştirmek için işe koyuldu: “Çocukluk hayalimi gerçekleştirmek için kendi imkânlarımla klasik romanlar, kalem, defter ve silgi aldım. Eşek kiralayarak köylerde kitap ve kırtasiye malzemelerini dağıtmaya başladım.”dedi.

İlçe merkezi ve Çaykent köyü ile başladığı ziyaretlerini Büyükyayla, Saygılı, Saraycık, Verimli, Akyurt, Mazlumağa, Mantarlı köyleriyle sürdürdüğünü anlatan Bilge, en son kendi köyü olan Yukarıkartallı’ya gideceğini söyledi. Bugüne kadar bine yakın kırtasiye malzemesi ve kitap dağıttığını kaydeden Bilge, şöyle konuştu: “Aileleri görünce çok üzüldüm. Bu çağda bu yoksulluğu gördüğüm için çok etkilendim. Kitaba, giyim kuşama, ayakkabıya muhtaçlar.  Bazı köylerde bir arpa boyu yol alınmamış. Kendi açımdan çok mutluyum. Keşke olanaklarımı genişletsem de her yıl gelip çocuklara kitaplar dağıtsam.”

Ersin Bilge: “Biz çocukken benimde o zaman defterim kitabım yoktu. Bende kendi kendime hayal ederdim. Keşke birisinin parası çok olsaydı da eşşeğe böyle kitap, defter kalem, öykü masallar yükleyip getirseydi de bizde alıp okumuş olsaydık. Okumak bir ülkede toplumun gelişmesini birliğini bütünlüğünü, kardeşliğimizi sağlar. Hayatta ne görürseniz okuyun. Bilim adamı, öğretmen, doktor, ekonomist olun ama okuyun. / Bu gün 10 köyden sonra köyüme doğru yol almaktayım. Çocukluk hayalimi gerçekleştirmek için eşek üzerinde köy çocuklarına kitap kırtasiye bu tip malzemeler dağıtmaktı. Bu hayalimi gerçekleştirirken çok büyük onur duydum. Hayalimin içerisinde lokma veren tüm dostlarıma teşekkür ederim Türkiye'nin gelişmesi ve ekonomiye açılan bilimsel, felsefi edebiyat açısından bir çocuğun okuyup aydınlanması benim için güzel bir kazanç olacaktır. Çocukluk hayalimi bu gün gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. Dilerim ki bu tür örnekler çoğalır kendi adıma çok güzel bir on gün geçirdim” dedi.
 |  Bu haber 2491 defa okunmuştur.


ASAYİŞ  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Erzincan’da Kaza 1 Ölü 1 Yaralı

Erzincan’da Kaza 1 Ölü 1 Yaralı Erzincan’da Kaza 1 Ölü 1 Yaralı

Seyir Halinde ki Araç Alev Aldı

Seyir Halinde ki Araç Alev Aldı Seyir Halinde ki Araç Alev Aldı

Ziraat Yüksek Mühendisi Erten'den, Elma İç Kurdu Uyarısı

Ziraat Yüksek Mühendisi Erten'den, Elma İç Kurdu Uyarısı Elma İç Kurdu Uyarısı

Kayıp Yüzbaşının Cansız Bedeni Bulundu

Kayıp Yüzbaşının Cansız Bedeni Bulundu Kayıp Yüzbaşının Cansız Bedeni Bulundu

Yıldırım Çarpan Çoban Yaşamını Yitirdi

Yıldırım Çarpan Çoban Yaşamını Yitirdi Yıldırım Çarpan Çoban Yaşamını Yitirdi

981 Kök Kenevir Bitkisi Ele Geçirildi

981 Kök Kenevir Bitkisi Ele Geçirildi 981 Kök Kenevir Bitkisi Ele Geçirildi

Kamyonun Çarptığı Park Halindeki Otomobil Kullanılamaz Hale Geldi

Kamyonun Çarptığı Park Halindeki Otomobil Kullanılamaz Hale Geldi Kamyonun Çarptığı Park Halindeki Otomobil Kullanılamaz Hale Geldi

Jandarmadan Uygulamada İftar Daveti

Jandarmadan Uygulamada İftar Daveti Jandarmadan Uygulamada İftar Daveti

Dikine Kalkış Yapan Çift Motorlu Uçak

Dikine Kalkış Yapan Çift Motorlu Uçak Dikine Kalkış Yapan Çift Motorlu Uçak
  erzincan web tasarım