Erzincan Haber Sitesi
Bakan Kurum, Erzincan’da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Erzincan'a geldi.

Bakan Kurum ilk olarak Terzibaba Türbesini ziyaret etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ilk olarak Terzibaba Türbesini ziyaret ederek dua etti. Bakan Kurum, daha sonra Erzincan İl Afet ve Durum Müdürlüğü'nde il değerlendirme toplantısına katıldı.

Toplantı sonrası bir basın açıklaması yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yaptığı saldırıları kınayarak her zaman Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız dedi.

Bakan Kurum, “Bugün içi dışı bir, mert insanların şehri yiğitlerin canların şehri evlatlarımızın şehri, Erzincanımızdayız. İpek yolu güzergahı üzerinde bulunan ve tarihin her noktasında kahramanlıklarıyla alimleri ile hem bölgemize hem ülkemize çok büyük hizmetleri olmuş Erzincan'ınımız dayız. Aynı zamanda nice Bilim insanlarının devlet büyüklerimizin yetiştiği Cumhurbaşkanımızın yol arkadaşlığı dava arkadaşı son Başbakanımız, Meclis Başkanımız Binali Yıldırım beyin memleketi Binali abimizin memleketi Erzincanımız dayız ve hakikaten göstermiş olduğu misafirperverlikten ötürü Erzincanlı kardeşlerime teşekkür ediyorum.

Gence’de masum sivilleri katleden Ermenistan’a karşı haklı tutumunu sergileyen Azeri kardeşlerimizin canlarımızın, Azerbaycanlı dostlarımızın her zaman bugüne kadar yanlarında olduk bugünden sonrada her zaman yanlarında olmaya Türk Milleti olarak, Türkiye olarak devam edeceğiz. Ve bölgede barışın huzurun sağlanması adına Azer kardeşlerimizin, dostlarımızın verdikleri mücadelenin yanında olmaya ülke olarak, Türk milletinin her bir ferdi olarak yine devam edeceğiz. Hayatını kaybede kardeşlerimize, Azeri kardeşlerimize allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. /Erzincan’dayız. Erzincan’da Aşık Reyhani’nin önemli bir sözü var. ‘Ankara’da duran beyler, Erzincan’a vardınız mı? Yol gitmeyen garip köyler halini gördünüz mü?’ Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 18 yıldır. Ülkemizin her bir iline 780 bin kilometrekaresine, bakanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, milletvekillerimizle vatandaşımızla bir uyum içerisinde gidiyoruz ve hizmet götürmeye gayret gösteriyoruz. Anlayışımız şehirlerimizi güçlü kılmaktır. Vatandaşımızın refah seviyesini yükseltmektir ve hiçbir zaman anlayışımız Ankara'da oturup illerimize gitmeden görmeden çalışmaları yapmak olmamıştır. Bizde Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu manifesto çerçevesinde şehirlerimizi ziyaret ediyor. Ekibimizle birlikte yerelde ki paydaşlarımızla birlikte şehirlerimizin sorunlarını istişare ediyor ve kararlar alıyoruz.   

Erzincan’ımız depremlerden dolayı çok büyük acılar yaşadı, birçok vatandaşımızı canımızı kaybettik ve bu çerçevede de hakikaten bu acıları bir beraber olmak suretiyle Erzincan’ımız hep en iyisini, en güzelini yaparak giderdiler. Depremlerle yaşamayı öğrenmek zorundayız, kentlerimizi depreme hazır hale getirmek zorundayız.

Kentsel dönüşüm ile alakalı Erzincan’da yapılacak işleri hep birlikte istişare ettik. Belediyemiz daha önce Hocabey ve Kızılay Mahallesinde toplamda 203 bin metrekarelik bir alan 1. Etap çalışmasını Erzincan Belediyemiz başlatmıştı. Şimdi alanın tamamını kentsel dönüşüm alanı ilanı yapıyoruz. 1. Etaptan sonra 2. Etapta yapılması planlanan 693 hak sahibinin bulunduğu alan Bakanlığımız, Altyapı kentsel dönüşüm genel müdürlüğümüz, Erzincan Belediyemiz ile birlikte vatandaşlarımı ile görüşmeye başlayacaklar ve akabinde de Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığımız 2. Etap çalışmalarını inşa faaliyetlerini yürütecek. Bunu da vatandaşımızın rızasını alarak yürüteceğiz. İster belediye isterse yeni yapacağımız konutlardan konut almak isteyen vatandaşlarımıza bu projede imkanları sunacağız. İnşallah görüşmelere hemen sahada başlamak, önümüzdeki yılda inşaatlara başlayıp 2023 yılına bu bölgedeki kentsel dönüşümü tamamlamak istiyoruz. Merkez Çarşısında da bir kentsel dönüşüm çalışması başlatıyoruz.” Diye konuştu. 

Toplantının ardından Erzincan Valiliğini ziyaret eden olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ardından vatandaşları selamladı. Ergan Dağı Kış Sporları Merkezi'nde yemek programına katıldıktan sonra Kızılay ve Hocabey kentsel dönüşüm alanlarını da ziyaret etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Erzincan programını AK Parti Erzincan İl Başkanlığı, Erzincan Belediye Başkanlığı ziyareti ve Vasgirt Deresi Rekreasyon alanı incelemesinin ardından akşam saatlerinde Erzincan'dan ayrıldı.
 |  Bu haber 5996 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Milletvekili Karaman ve Çakır, Gündemi Değerlendirdi

Milletvekili Karaman ve Çakır, Gündemi Değerlendirdi Milletvekili Karaman ve Çakır, Gündemi Değerlendirdi

Çiftçilere Mazot ve Gübre Desteği Müjdesi

Çiftçilere Mazot ve Gübre Desteği Müjdesi Çiftçilere Mazot ve Gübre Desteği Müjdesi

Erzincan’da Dolu Yağışı Etkili Oldu

Erzincan’da Dolu Yağışı Etkili Oldu Erzincan’da Dolu Yağışı Etkili Oldu

70 Yaşında ki Hasta 6 Saatlik Çalışma Sonucu Hastaneye Yetiştirildi

70 Yaşında ki Hasta 6 Saatlik Çalışma Sonucu Hastaneye Yetiştirildi 70 Yaşında ki Hasta 6 Saatlik Çalışma Sonucu Hastaneye Yetiştirildi

Seracılık Alanında Gelişmeler Sevindiriyor

Seracılık Alanında Gelişmeler Sevindiriyor Seracılık Alanında Gelişmeler Sevindiriyor

Erzincan’da Vaka Sayıları Artınca Yeni Kararlar Alındı

Erzincan’da Vaka Sayıları Artınca Yeni Kararlar Alındı Erzincan’da Vaka Sayıları Artınca Yeni Kararlar Alındı

Kemah’ta 4.3 Büyüklüğünde Deprem

Kemah’ta 4.3 Büyüklüğünde Deprem Kemah’ta 4.3 Büyüklüğünde Deprem

Günebakan Köyü Karantinaya Alındı

Günebakan Köyü Karantinaya Alındı Günebakan Köyü Karantinaya Alındı

Antrenman Yapan Yamaç Paraşütü Sporcusu Düştü

Antrenman Yapan Yamaç Paraşütü Sporcusu Düştü Antrenman Yapan Yamaç Paraşütü Sporcusu Düştü
  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.
  erzincan web tasarım