Erzincan Haber Sitesi
Seralarda Yaz Kış Üretim Devam Ediyor

Türkiye’de kış mevsiminin çok sert geçtiği yerleşim yerlerinden olan Erzincan’da kurulan seralarda kışında ürün yetiştiriliyor.

Doğu Anadolu da artık kış aylarında da seralarda üretim yapılıyor. Erzincan’da Tarım ve Orman Bakanlığının ekonomik yatırımlardan faydalanarak kurulan 13 bin 440 metre kare alanda yazlık ve kışlık olmak üzere iki üründe üretim yapılıyor.
Türkiye’de kış mevsiminin çok sert geçtiği yerleşim yerlerinden olan Erzincan’da kurulan seralarda kışında ürün yetiştirilmeye başladı. Erzincan’da kurdukları serada yaz aylarında domates, salatalık, biber, patlıcan gibi birçok ürün yetiştiren ziraat mühendisi Fatih Tahtalı ve Emre Tahtalı, kış aylarında da serada marul, kıvırcık gibi kışlık ürünler yetiştiriyor.
Erzincan’da Mayıs ayında fide dikimiyle başlayan domates üretim Eylül-Ekim ayında hasadın bitmesi ile sona eriyordu. Tarım ve Orman Bakanlığının destekleri ile kurulan modern seralarda üretim Aralık ayının sonuna kadar devam ediyor. Seralarda yazlık ürünlerin hasadının ardından kışlık ürünler toprakla buluşuyor.

Sera Sahibi Emre Tahtalı: “Ben Emre Tahtalı, işletme sahibiyim. 13 buçuk dönümlük seramızda ikinci sezon ürünlerimizi ekmiş bulunmaktayız. Eylül 10-15 tarihleri arasında hazırlıklarımızı gerçekleştirip dikimlerimizi yaptık. Toplamda 5 çeşit ürünümüz bulunmakta. Brokoli, karnabahar, kıvırcık, marul ve Akdeniz kıvırcığı olmak üzere. Yaklaşık 15 gün sonra bunların hasatını gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 1-1,5 ay hasat süreleri olacak. Hasat bittikten sonra toprağımızı dinlendirip bir ay kadar tekrardan mart başı gibi bahar ürünlerimizi ekmek üzere hazırlıklarımızı yapıp bahar ürünlerimizin ekimini yapacağız” dedi.

Ziraat Mühendisi Fatih Tahtalı: “Üretim seralarımızda ikinci kısım ürünlerimize geçtik. Baharlık ürünlerimizi bitirdik. Kışlık ekimlerimizi yaptık. Bunları yaparken öncelikle baharlık ürünlerin temizlikleri iyi yapılmalı. Bitki artıkları kalmamalı ki hastalıklı bitki artıklarını veya hastalıklı bitki artıklarının toprağa girmesini engellemeliyiz. Bitki artıklarını temizledikten sonra toprağın sürülerek havalandırılması, hayvansal gübre ile gübrelenmesi gerekmektedir. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra toprağı steril hale getirip kışlık ekime hazır hale getiriyoruz. Kışlık ekimler başlamadan öncede toprağımızı yine gübreleyip tavlandırıyoruz. Daha sonrasından en önemli hususlardan bir tanesi temiz sağlıklı fide dikmek. Temiz sağlıklı steril fidelerimizi dikiyoruz. Diktikten sonra yabancı ot kontrolü, ilaçlamalara uyarak, gözlemleyerek temiz bir şekilde kışlık sezonumuzun üretiminin hasat noktasına gelmiş oluyoruz. Üretici arkadaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususlar bunlar. Bunların haricinde bir de kış soğuk iklime girdiğimiz için içerde nem ve sıcaklık dengesizliklerinden dolayı funumal hastalıklar çok baş göstermektedir. Bunlar için ilaçlama kurallarına dikkat etmeli” dedi.
 |  Bu haber 6563 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kızıl Şahin’e, Jandarma Ekipleri Sahip Çıktı

Kızıl Şahin’e, Jandarma Ekipleri Sahip Çıktı Kızıl Şahin’e, Jandarma Ekipleri Sahip Çıktı

Dumanlı Tabiat Parkı Doğal Güzelliği İle Büyülüyor

Dumanlı Tabiat Parkı Doğal Güzelliği İle Büyülüyor Dumanlı Tabiat Parkı Doğal Güzelliği İle Büyülüyor

GSB Gençlik Merkezi Üyesi Gençlerden Anlamlı Davranış

GSB Gençlik Merkezi Üyesi Gençlerden Anlamlı Davranış GSB Gençlik Merkezi Üyesi Gençlerden Anlamlı Davranış

Kar Yağışı Yaylada Bulunan Sürü Sahiplerini Zor Durumda Bıraktı

Kar Yağışı Yaylada Bulunan Sürü Sahiplerini Zor Durumda Bıraktı Kar Yağışı Yaylada Bulunan Sürü Sahiplerini Zor Durumda Bıraktı

Sakaltutan Geçidinde Ulaşımda Aksamalar Yaşandı

Sakaltutan Geçidinde Ulaşımda Aksamalar Yaşandı Sakaltutan Geçidinde Ulaşımda Aksamalar Yaşandı

Yaralı Dağ Keçisine Jandarma Şefkati

Yaralı Dağ Keçisine Jandarma Şefkati Yaralı Dağ Keçisine Jandarma Şefkati

Alkollü İçki Satışı Yapan Tekel Büfeleri Denetlendi

Alkollü İçki Satışı Yapan Tekel Büfeleri Denetlendi Alkollü İçki Satışı Yapan Tekel Büfeleri Denetlendi

Tarımsal Geçitlerin İnşaa Çalışmalarına Başladı

Tarımsal Geçitlerin İnşaa Çalışmalarına Başladı Tarımsal Geçitlerin İnşaa Çalışmalarına Başladı

Erzincan Çiftçisine Müjde

Erzincan Çiftçisine Müjde Erzincan Çiftçisine Müjde
  erzincan web tasarım