Erzincan Haber Sitesi
Seralarda Yaz Kış Üretim Devam Ediyor

Türkiye’de kış mevsiminin çok sert geçtiği yerleşim yerlerinden olan Erzincan’da kurulan seralarda kışında ürün yetiştiriliyor.

Doğu Anadolu da artık kış aylarında da seralarda üretim yapılıyor. Erzincan’da Tarım ve Orman Bakanlığının ekonomik yatırımlardan faydalanarak kurulan 13 bin 440 metre kare alanda yazlık ve kışlık olmak üzere iki üründe üretim yapılıyor.
Türkiye’de kış mevsiminin çok sert geçtiği yerleşim yerlerinden olan Erzincan’da kurulan seralarda kışında ürün yetiştirilmeye başladı. Erzincan’da kurdukları serada yaz aylarında domates, salatalık, biber, patlıcan gibi birçok ürün yetiştiren ziraat mühendisi Fatih Tahtalı ve Emre Tahtalı, kış aylarında da serada marul, kıvırcık gibi kışlık ürünler yetiştiriyor.
Erzincan’da Mayıs ayında fide dikimiyle başlayan domates üretim Eylül-Ekim ayında hasadın bitmesi ile sona eriyordu. Tarım ve Orman Bakanlığının destekleri ile kurulan modern seralarda üretim Aralık ayının sonuna kadar devam ediyor. Seralarda yazlık ürünlerin hasadının ardından kışlık ürünler toprakla buluşuyor.

Sera Sahibi Emre Tahtalı: “Ben Emre Tahtalı, işletme sahibiyim. 13 buçuk dönümlük seramızda ikinci sezon ürünlerimizi ekmiş bulunmaktayız. Eylül 10-15 tarihleri arasında hazırlıklarımızı gerçekleştirip dikimlerimizi yaptık. Toplamda 5 çeşit ürünümüz bulunmakta. Brokoli, karnabahar, kıvırcık, marul ve Akdeniz kıvırcığı olmak üzere. Yaklaşık 15 gün sonra bunların hasatını gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 1-1,5 ay hasat süreleri olacak. Hasat bittikten sonra toprağımızı dinlendirip bir ay kadar tekrardan mart başı gibi bahar ürünlerimizi ekmek üzere hazırlıklarımızı yapıp bahar ürünlerimizin ekimini yapacağız” dedi.

Ziraat Mühendisi Fatih Tahtalı: “Üretim seralarımızda ikinci kısım ürünlerimize geçtik. Baharlık ürünlerimizi bitirdik. Kışlık ekimlerimizi yaptık. Bunları yaparken öncelikle baharlık ürünlerin temizlikleri iyi yapılmalı. Bitki artıkları kalmamalı ki hastalıklı bitki artıklarını veya hastalıklı bitki artıklarının toprağa girmesini engellemeliyiz. Bitki artıklarını temizledikten sonra toprağın sürülerek havalandırılması, hayvansal gübre ile gübrelenmesi gerekmektedir. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra toprağı steril hale getirip kışlık ekime hazır hale getiriyoruz. Kışlık ekimler başlamadan öncede toprağımızı yine gübreleyip tavlandırıyoruz. Daha sonrasından en önemli hususlardan bir tanesi temiz sağlıklı fide dikmek. Temiz sağlıklı steril fidelerimizi dikiyoruz. Diktikten sonra yabancı ot kontrolü, ilaçlamalara uyarak, gözlemleyerek temiz bir şekilde kışlık sezonumuzun üretiminin hasat noktasına gelmiş oluyoruz. Üretici arkadaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususlar bunlar. Bunların haricinde bir de kış soğuk iklime girdiğimiz için içerde nem ve sıcaklık dengesizliklerinden dolayı funumal hastalıklar çok baş göstermektedir. Bunlar için ilaçlama kurallarına dikkat etmeli” dedi.
 |  Bu haber 8819 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Milletvekili Karaman ve Çakır, Gündemi Değerlendirdi

Milletvekili Karaman ve Çakır, Gündemi Değerlendirdi Milletvekili Karaman ve Çakır, Gündemi Değerlendirdi

Çiftçilere Mazot ve Gübre Desteği Müjdesi

Çiftçilere Mazot ve Gübre Desteği Müjdesi Çiftçilere Mazot ve Gübre Desteği Müjdesi

Erzincan’da Dolu Yağışı Etkili Oldu

Erzincan’da Dolu Yağışı Etkili Oldu Erzincan’da Dolu Yağışı Etkili Oldu

70 Yaşında ki Hasta 6 Saatlik Çalışma Sonucu Hastaneye Yetiştirildi

70 Yaşında ki Hasta 6 Saatlik Çalışma Sonucu Hastaneye Yetiştirildi 70 Yaşında ki Hasta 6 Saatlik Çalışma Sonucu Hastaneye Yetiştirildi

Seracılık Alanında Gelişmeler Sevindiriyor

Seracılık Alanında Gelişmeler Sevindiriyor Seracılık Alanında Gelişmeler Sevindiriyor

Erzincan’da Vaka Sayıları Artınca Yeni Kararlar Alındı

Erzincan’da Vaka Sayıları Artınca Yeni Kararlar Alındı Erzincan’da Vaka Sayıları Artınca Yeni Kararlar Alındı

Kemah’ta 4.3 Büyüklüğünde Deprem

Kemah’ta 4.3 Büyüklüğünde Deprem Kemah’ta 4.3 Büyüklüğünde Deprem

Günebakan Köyü Karantinaya Alındı

Günebakan Köyü Karantinaya Alındı Günebakan Köyü Karantinaya Alındı

Antrenman Yapan Yamaç Paraşütü Sporcusu Düştü

Antrenman Yapan Yamaç Paraşütü Sporcusu Düştü Antrenman Yapan Yamaç Paraşütü Sporcusu Düştü
  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.
  erzincan web tasarım