Erzincan Haber Sitesi
Yamaç Paraşütü Atlayışı Nefesleri Kesti

Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezinde gerçekleştirilen yamaç paraşütü atlayışı nefesleri kesti.

Doğa sporlarının başkenti olarak adlandırılan Erzincan’da doğa sporlarının tamamını yapmak mümkün. Erzincan doğa sporseverlerin vazgeçilmez adresleri arasında ilk sıralarda yerini almaya devam ediyor. Erzincan Ergan Dağı Kayak merkezinde kayak sporunun yanında çeşitli doğa sporu da sporcular tarafından yapılmaya devam ediyor. Türkiye ve dünya da birçok ülkede wingsuit atlayışları yapan Base jump ve wingsuit sporcusu Cengiz Koçak, Ergan Dağı Kayak Merkezinde gerçekleştirdiği yamaç paraşütü atlayışı nefesleri kesti. Erzincan’da Base jump ve wingsuit sporcusu Cengiz Koçak ve Ferdi Toy, Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezinde zirve kısmından havalandıkları yamaç paraşütü ile havada 5 dakika süzüldükten sonra Cengiz Koçak serbest atlayış gerçekleştirdi. Yaklaşık 150 kilometre hızla aşağı inerken paraşütünü açan ve Base jump (serbest düşüş) ve wingsuit (yarasa adam uçuşu) sporcusu Cengiz Koçak izleyenleri heyecanlandırdı.

Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Ergan Dağı Kayak Merkezinin girişimiyle, Erzincan’da gerçekleştirilen etkinlikte, yamaç paraşütü pilotu Ferdi Toy’un kullandığı yamaç paraşütü ile havalanan Cengiz Koçak, yaklaşık 500 metre yükseklikte bulunduğu paraşütten atlayarak Ergan Dağı Kayak Merkezine iniş yaptı. Havada yaklaşık 150 kilometre hıza ulaşan Koçak, daha sonra paraşütünü açarak Ergan Dağı yamaçlarına iniş yaptı. O anlar TRT kameraları ve sporculara ait aksiyon kameralarla kayıt altına alındı.

Profesyonel Yamaç Paraşütü Pilotu Ve Eğitmeni Ferdi Toy: “Ben Ferdi Toy profesyonel yamaç paraşütü pilotu ve eğitmeniyim. Ergan dağına daha öncede geldik. Sağ olsunlar bizi davet ettiler. Burada daha önceden uçuş gerçekleştirdik. Birçok atlayış ve uçuş denemeleri yaptık. Yapabileceğimiz birçok şeyi aslında planladık. Bir sonraki sene için. Bu sene tekrardan geldik buraya. / İki üç gündür havayı takip ediyoruz. Havanın uygun olmasını bekliyoruz atlayış yapabilmek için. Çünkü üç kişi kalkış yapacağımız için biraz daha zor oluyor her şey. Rüzgarın daha uygun olması gerekiyor. Şartların daha uygun olması gerekiyor. Bugünü üç gündür takip ediyoruz meteoroloji. İstediğimiz gibi verdi. Her şey yolunda gitti. Ergan dağı zirveden kalkışımızı yaptık. Ve yaklaşık bir 5 dakikalık uçuşla kayak merkezinin üzerine geldik. Burada da Cengiz serbest paraşütü ile altımızda sarkıyordu. O atlayışını yaptı. Onu bıraktık. Ondan sonra uçuşumuzu gerçekleştirip inişimizi yaptık. / Kesinlikle burası paha biçilmez bir yer bu iş için. Çünkü etrafta çok fazla engel yok. Yamaç paraşütü için alanın biraz açık olması gerekiyor. Takılabileceğimiz yerlerin olmaması gerekiyor. O yüzden burası biçilmiş kaftan bunun için. Pistler yukarısı çok geniş. Her yer çok büyük. Kalkışa çok uygun. O yüzden uçmaya herkesi bekleriz buraya” dedi

Profesyonel Base jump ve wingsuit sporcusu Cengiz Koçak: “Profesyonel Base jump ve wingsuit sporcusuyum yarasa adam diyorlar ama bence sincap adam daha çok. Geçen yıl buradaydık biz. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün davetlisi olarak wingsuit ile atlamıştık. Yamaç paraşütü yapmıştık. Speed riding yapmıştık ki kayak ile yapılan paraşüt uçuşu Türkiye’de ilk defa burada yapıldı ve çok verim aldık bundan. Bu yıl için çok büyük planlarımız vardı. Uluslar arası bir şeyler yapacaktık. Pandemiden dolayı iptal ettik. Önümüzde ki yıl inşallah olacak burada. Pist bunun için çok uygun. Ergan dağı çok uygun. Bir de burada davetli olmamız bizim için çok özel bir durum hem Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü hem Ergan dağı kayak merkezi ve JAK gurubu bize her noktada çok destek oluyorlar. Zaten arama kurtarmanın yada jandarma ve UMKE’nin burada olması bizim için güven kaynağı. Bugün extrem bir şey yaptık alsında. Türkiye’de bir kayak merkezinde bu yapılmamıştı. İlk defa oldu. Üç kişi uçtuk. Normalde tandem uçulabiliyor. Ama Ergan Dağı Kayak Merkezi pisti bunun için çok uygun. Daha sonra iniş alanının üstüne gelince ben kendimi boşluğa bıraktım. Saatte yaklaşık 150 kilometre süratle düşerken paraşütümü açtım ve buraya indim. Çok eğlendik. Umarım seneye burada çok daha büyük çok daha güzel bir şey yapacağız ve uluslar arası bir marka olacak burası” dedi.
 |  Bu haber 2759 defa okunmuştur.


GÜNCEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

359 Köy Yolu Ulaşıma Kapalı

359 Köy Yolu Ulaşıma Kapalı 359 Köy Yolu Ulaşıma Kapalı

Sporculardan, Başkan Aksun’a Ziyaret

Sporculardan, Başkan Aksun’a Ziyaret Sporculardan, Başkan Aksun’a Ziyaret

Şehitler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Şehitler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı Şehitler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Mehmetçik'ten Karlı Dağlarda 'Komando Marşı'

Mehmetçik'ten Karlı Dağlarda 'Komando Marşı' Mehmetçik'ten Karlı Dağlarda 'Komando Marşı'

Seralarda Artık Kışında Üretim Olacak

Seralarda Artık Kışında Üretim Olacak Seralarda Artık Kışında Üretim Olacak

Seyir Halinde ki Aracın Üzerine Kaya Parçası Düştü

Seyir Halinde ki Aracın Üzerine Kaya Parçası Düştü Seyir Halinde ki Aracın Üzerine Kaya Parçası Düştü

Başkan Aksun, Esnafın Dilek ve Sorunlarını Dinledi

Başkan Aksun, Esnafın Dilek ve Sorunlarını Dinledi Başkan Aksun, Esnafın Dilek ve Sorunlarını Dinledi

Donma Tehlikesi Geçiren Vatandaşı Jandarma Ekipleri Kurtardı

Donma Tehlikesi Geçiren Vatandaşı Jandarma Ekipleri Kurtardı Donma Tehlikesi Geçiren Vatandaşı Jandarma Ekipleri Kurtardı

Yolları Açık Tutmak İçin Aralıksız Çalışıyorlar

Yolları Açık Tutmak İçin Aralıksız Çalışıyorlar Yolları Açık Tutmak İçin Aralıksız Çalışıyorlar
  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.
  erzincan web tasarım